Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Osoby mające nieruchomość powinny się spieszyć. Zostały ostatnie dni na wypełnienie obowiązku
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 09.03.2020 01:00

Osoby mające nieruchomość powinny się spieszyć. Zostały ostatnie dni na wypełnienie obowiązku

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Podatek od nieruchomości: kto musi go zapłacić?

Podatek od nieruchomości obowiązuje te osoby, które posiadają budynki, grunty albo ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jak podaje TVN24BiS, dotyczy właścicieli, użytkowników wieczystych samoistnych posiadaczy, a także w niektórych przypadkach posiadaczy zależnych nieruchomości lub ich części należących do Skarbu Państwa czy jednostki samorządu terytorialnego.

Podatek od nieruchomości - kiedy mija termin zapłaty?

Jako że termin zapłaty podatku od nieruchomości mija w dzień wolny od pracy, wiele osób ma wątpliwości, do kiedy trzeba go zapłacić. Wyjaśnia to treść pisma od resortu finansów, jakie otrzymał serwis TVN24BiS.

 "Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej. Oznacza to, że termin płatności I-szej raty podatku od nieruchomości dla podatników będących osobami fizycznymi (15 marca roku podatkowego) przypadający w 2020 r. w niedzielę zostanie przedłużony do 16 marca 2020 r." - czytamy w objaśnieniu Ministerstwa Finansów.

Podatek do spłaty dopiero po otrzymaniu pisma

Resort tłumaczy, że podatek będą musieli rozliczyć tylko ci, którzy dostali specjalne pismo. Do momentu doręczenia dokumentu ustalającego wysokość podatku od nieruchomości na 2020 rok podatnicy będący osobami fizycznymi nie muszą płacić daniny.

Wysokość podatku od nieruchomości jest ustalana przez rady gmin, jednak stawki nie mogą być wyższe niż te określone jako górne przez szefa resortu finansów.