BiznesINFO.pl

Obraz TomaszSupel z Pixabay

Na nic zdały się protesty, od 2021 roku wielu zapłaci podwójny podatek. Ale jest też dobra wiadomość

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Podatek CIT od spółek komandytowych

Ministerstwo Finansów niedawno dokręciło śrubę nie tylko Polakom pracującym za granicą, ale także nałożył podwójne opodatkowanie na spółki komandytowe. Od maja 2021 r. właściciele spółek komandytowych zapłacą nie tylko podatek PIT, ale także CIT.

Przedsiębiorcy zareagowali na ten pomysł bardzo sceptycznie, a decyzja resortu wywołała falę oburzenia i protestów. Ministerstwo finansów chce uniknąć wyprowadzania pieniędzy poza granice kraju, jednakże finalnie podwójne opodatkowanie odbije się na innej grupie.

- Spółek komandytowych z zagranicznym kapitałem jest raptem 3 proc. i znajdują się wśród nich udziałowcy z Cypru, Malty czy Luksemburgu - krajów, które, owszem, oferują korzystne rozwiązania podatkowe, ale nie są rajami podatkowymi. Są to państwa, z którymi mamy zawarte umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, mówi w rozmowie z InnPoland doradca podatkowy, Mariusz Makowski.

Podatek CIT obecnie wynosi 19 proc., jednakże 9 proc. podatek zapłacą tylko ci przedsiębiorcy, których dochód nie przekroczy 2 mln euro. Te rozwiązanie mimo wszystko nie spowoduje, że podwójne opodatkowanie zniknie. Czy w takim razie istnieje jakikolwiek sposób na ominięcie podatku CIT?

1. Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąć 2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt 3. Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientów

Podatku można uniknąć

Ekspert InnPoland zauważa, że można uniknąć podwójnego opodatkowanie w momencie przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną. Niestety, proponowane przez Makowskiego rozwiązanie także ma pewne wady.

- Niestety, może się okazać, że będzie to tylko rozwiązanie czasowe. W 2021 r. niektóre spółki jawne również zostaną objęte podatkiem CIT, co może być wstępem do całkowitego objęcia tych spółek CIT-em, wyjaśnia. 

Podatek CIT dotknie te spółki jawne, w której nie wszyscy wspólnicy będą fizycznymi lub "w przypadku, jeśli wspólnicy partycypujący w jej zyskach nie są ujawnieni, a tym samym nie płacą podatku dochodowego", informuje InnPoland.

Co więcej, pojawia się także większa korzyść z prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialną zamiast komandytowej. - Paradoksalnie, obecne spółki z o.o. od nowego roku mogą być korzystniejszą formą działalności niż spółki komandytowe. Będą one mogły skorzystać z tzw "estońskiego CIT". Możliwości tej będą pozbawione spółki komandytowe, tłumaczy Makowski. Miejmy nadzieję, że przedsiębiorcy odnajdą się w nowej rzeczywistości.

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]