Podatek w górę
Obraz TomaszSupel z Pixabay
Autor Kamila Jeziorska - 6 Listopada 2020

Na nic zdały się protesty, od 2021 roku wielu zapłaci podwójny podatek. Ale jest też dobra wiadomość

Podatek CIT dla spółek komandytowych niedawno wszedł w życie i na nic zdały się protesty przedsiębiorców oraz komentarze ekspertów. Ministerstwo Finansów uszczelnia system podatkowy w Polsce, jednakże istnieje szansa na uniknięcie podwójnego opodatkowania.

Podatek CIT od spółek komandytowych

Ministerstwo Finansów niedawno dokręciło śrubę nie tylko Polakom pracującym za granicą, ale także nałożył podwójne opodatkowanie na spółki komandytowe. Od maja 2021 r. właściciele spółek komandytowych zapłacą nie tylko podatek PIT, ale także CIT.

Przedsiębiorcy zareagowali na ten pomysł bardzo sceptycznie, a decyzja resortu wywołała falę oburzenia i protestów. Ministerstwo finansów chce uniknąć wyprowadzania pieniędzy poza granice kraju, jednakże finalnie podwójne opodatkowanie odbije się na innej grupie.

Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąćKierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąćCzytaj dalej

- Spółek komandytowych z zagranicznym kapitałem jest raptem 3 proc. i znajdują się wśród nich udziałowcy z Cypru, Malty czy Luksemburgu - krajów, które, owszem, oferują korzystne rozwiązania podatkowe, ale nie są rajami podatkowymi. Są to państwa, z którymi mamy zawarte umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, mówi w rozmowie z InnPoland doradca podatkowy, Mariusz Makowski.

Podatek CIT obecnie wynosi 19 proc., jednakże 9 proc. podatek zapłacą tylko ci przedsiębiorcy, których dochód nie przekroczy 2 mln euro. Te rozwiązanie mimo wszystko nie spowoduje, że podwójne opodatkowanie zniknie. Czy w takim razie istnieje jakikolwiek sposób na ominięcie podatku CIT?

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąć
2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt
3. Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientów

Jeden z największych banków w Polsce ostrzega klientów. Uważaj, możesz stracić pieniądzeJeden z największych banków w Polsce ostrzega klientów. Uważaj, możesz stracić pieniądzeCzytaj dalej

Podatku można uniknąć

Ekspert InnPoland zauważa, że można uniknąć podwójnego opodatkowanie w momencie przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną. Niestety, proponowane przez Makowskiego rozwiązanie także ma pewne wady.

- Niestety, może się okazać, że będzie to tylko rozwiązanie czasowe. W 2021 r. niektóre spółki jawne również zostaną objęte podatkiem CIT, co może być wstępem do całkowitego objęcia tych spółek CIT-em, wyjaśnia.

Podatek CIT dotknie te spółki jawne, w której nie wszyscy wspólnicy będą fizycznymi lub "w przypadku, jeśli wspólnicy partycypujący w jej zyskach nie są ujawnieni, a tym samym nie płacą podatku dochodowego", informuje InnPoland.

Podwyżki cen były nieuniknione. Wiemy już co najbardziej podrożało, a za co płacimy mniejPodwyżki cen były nieuniknione. Wiemy już co najbardziej podrożało, a za co płacimy mniejCzytaj dalej

Co więcej, pojawia się także większa korzyść z prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialną zamiast komandytowej. - Paradoksalnie, obecne spółki z o.o. od nowego roku mogą być korzystniejszą formą działalności niż spółki komandytowe. Będą one mogły skorzystać z tzw "estońskiego CIT". Możliwości tej będą pozbawione spółki komandytowe, tłumaczy Makowski. Miejmy nadzieję, że przedsiębiorcy odnajdą się w nowej rzeczywistości.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?
  2. Jak będzie wyglądało Boże Narodzenie i Sylwester? Premier Morawiecki rozwiewa wszelkie wątpliwości
  3. Praworządność w kraju, albo nici z pieniędzy. UE tworzy nowe mechanizmy w budżecie
  4. Jeden z największych banków w Polsce ostrzega klientów. Uważaj, możesz stracić pieniądze
  5. Podwyżki cen były nieuniknione. Wiemy już co najbardziej podrożało, a za co płacimy mniej
  6. Majątek Roberta i Anny Lewandowskich został ujawniony. Kosmiczne pieniądze, kwota rzuca na ziemię
  7. Masz ochotę na małe co nieco? Za mniej niż 5 zł zrobisz przepyszny i zdrowy deser bez cukru, przepis jest banalnie prosty
W Watykanie prawdziwa rewolucja. Papież wziął się za sprzątanie po aferzeW Watykanie prawdziwa rewolucja. Papież wziął się za sprzątanie po aferzeCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News