
Nie będziemy płacić za plastikowe opakowania? Politycy pracują nad nową ustawą
Opakowania z plastiku będą dla klientów bezpłatne? Politycy pracują na ustawą, która miałaby przerzucać koszta plastikowych opakowań z konsumentów na producentów. Sprawdzamy szczegóły.
Opakowania z plastiku są przedmiotem żywej dyskusji, coraz więcej mówi się o konieczności ograniczenia wytwarzania plastiku. Od zeszłego roku płacimy w sklepach za foliowe reklamówki, czas jednak pójść dalej. Plastikową opłatą mają zostać objęte wszystkie opakowania.
Plastik w opakowaniu - podatek w budżecie
Na dniach powinniśmy poznać w ramach społecznych konsultacji projekt ustawy rozszerzającej odpowiedzialności producentów. Jak wskazuje Rzeczpospolita, taki kierunek zmian został nakreślony w dyrektywie o odpadach, nad którą pracuje Ministerstwo Klimatu. Jak czytamy w dzienniku wypowiedź Aleksandra Brzózki: - Zmiany w zakresie ROP wprowadzone dyrektywą dotyczą m.in. doprecyzowania zakresu pokrycia kosztów zbiórki, transportu i zagospodarowania odpadów powstałych z produktów wprowadzonych przez producentów - komentuje rzecznik cytowany przez Rzeczpospolitą.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Już niedługo, wielkie kontrole w domach Polaków. Udział będzie obowiązkowy
2. Koronawirus spowodował wzrost jednej usługi. Ludzie ustawiają się niemal w kolejkach
3. Monika Kurska miała napisać książkę po rozwodzie o Jacku Kurskim? Co stało się ostatecznie?
Jak wskazują urzędnicy to producenci ponosiliby dodatkowe opłaty. Wynikałyby one z tego jakie opakowania i w jakiej ilości wprowadzają na rynek. Środki z wpłat producentów miałyby trafiać na specjalny fundusz, którego celem jest wspieranie systemu zbierania i przetwarzania odpadów. Jak czytamy w Rzeczpospolitej, najprawdopodobniej wiąże się to z niewielkimi kaucjami, które producenci zaczęliby doliczać do plastikowych opakowań. Podobny system już od lat z powodzeniem funkcjonuje w Niemczech, gdzie w sklepach oraz na ulicach znajdują się specjalne automaty do samodzielnego zwrotu odpadów plastikowych, na podstawie którego zwracana jest kaucja. Szacunki wskazywane przez cytowany dziennik mówią o potrzebie zainwestowania nawet 24 miliardów złotych, by taki system mógł z powodzeniem funkcjonować nad Wisłą.
ZOBACZ TAKŻE:
- Minister potwierdza. Zacznie się już w niedzielę
- Łukasz Szumowski podjął ważną decyzję. Wszystko przez zwiększoną ilość zakażeń koronawirusem
- Podjęto decyzję, jakiej obawiali się Polacy. Loty za granicę zostaną wstrzymane
- Nie musisz być demonem prędkości, żeby dostać mandat 200 zł. Powód kary mocno cię zdziwi
- Wyjdziesz na spacer i się zatrujesz. Szkodliwych roślin jest więcej niż myślisz
- GIS zmienia kurs w sprawie wesel. Już zapowiadają nowe restrykcje
- Para ponad godzinę czekała na podanie dania w restauracji. Na koniec zostawili kelnerowi porażającą wiadomość z bonusem
Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!
