Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Płaca minimalna w 2023 roku wyższa, niż zapowiadano. Rząd zaskoczył
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 13.09.2022 14:29

Płaca minimalna w 2023 roku wyższa, niż zapowiadano. Rząd zaskoczył

pieniądze-banknoty-biznesinfo-iberion
East News

Rząd przyjął dziś projekt minimalnego wynagrodzenia za pracę na rok 2023. Podwyżka wynagrodzenia będzie wyższa, niż wcześniej zapowiadano. 

Płaca minimalna w 2023 roku

Wczoraj pisaliśmy, że minimalne wynagrodzenie od stycznia wzrośnie do 3450 zł, a od lipca 3500 zł, gdyż takie kwoty pierwotnie zakładano. 

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów podjęto decyzję o podniesieniu o płacy minimalnej. Na Twitterze Kancelarii Premiera możemy przeczytać następujący komunikat: 

Dziś na Radzie Ministrów po konsultacji ze związkami zawodowymi zdecydowaliśmy się na mocniejsze podniesienie płacy minimalnej - do poziomu 3490 zł od 1 stycznia 2023 i do poziomu 3600 zł od 1 lipca.

W 2023 roku wzrosną także stawki godzinowe w przypadku umów cywilnoprawnych. Od stycznia stawka godzinowa wyniesie 22,80 zł, a od 1 lipca 23,50 zł

Konieczność wzrostu płacy minimalnej

- Praca w Polsce jest pod wyjątkową ochroną. Wszystkie rozwiązania, które PiS podejmuje od 2015 r. to przede wszystkim, aby Polacy czuli się bezpieczni, aby godnie zarabiali. Aby z tego wzrostu gospodarczego Polacy mogli korzystać - mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. - Płaca minimalna będzie odpowiadała na sytuację ekonomiczną w której jesteśmy. W tym trudnym czasie jest to kolejne wsparcie.

Decyzja o podniesieniu płacy minimalnej odpowiada oczekiwaniom związków zawodowych, które wcześniej wnioskowały o podniesienie minimalnego wynagrodzenia do 3500 zł brutto. 

Należy zaznaczyć, że dwukrotna podwyżka płacy minimalnej w ciągu roku spowodowana jest wysoką inflacją, zwraca uwagę portal money. Dwukrotna waloryzacja jest gwarantowana, gdy wskaźnik inflacji wynosi więcej niż 5 procent. Według GUS inflacja wynosi obecnie 16,1 procent.