BiznesINFO.pl
pieniądze-banknoty-biznesinfo-iberion

East News

Płaca minimalna w 2023 roku wyższa, niż zapowiadano. Rząd zaskoczył

13 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Rząd przyjął dziś projekt minimalnego wynagrodzenia za pracę na rok 2023. Podwyżka wynagrodzenia będzie wyższa, niż wcześniej zapowiadano. 

Płaca minimalna w 2023 roku

Wczoraj pisaliśmy, że minimalne wynagrodzenie od stycznia wzrośnie do 3450 zł, a od lipca 3500 zł, gdyż takie kwoty pierwotnie zakładano. 

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów podjęto decyzję o podniesieniu o płacy minimalnej. Na Twitterze Kancelarii Premiera możemy przeczytać następujący komunikat: 

Dziś na Radzie Ministrów po konsultacji ze związkami zawodowymi zdecydowaliśmy się na mocniejsze podniesienie płacy minimalnej - do poziomu 3490 zł od 1 stycznia 2023 i do poziomu 3600 zł od 1 lipca.

W 2023 roku wzrosną także stawki godzinowe w przypadku umów cywilnoprawnych. Od stycznia stawka godzinowa wyniesie 22,80 zł, a od 1 lipca 23,50 zł

Konieczność wzrostu płacy minimalnej

- Praca w Polsce jest pod wyjątkową ochroną. Wszystkie rozwiązania, które PiS podejmuje od 2015 r. to przede wszystkim, aby Polacy czuli się bezpieczni, aby godnie zarabiali. Aby z tego wzrostu gospodarczego Polacy mogli korzystać - mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. - Płaca minimalna będzie odpowiadała na sytuację ekonomiczną w której jesteśmy. W tym trudnym czasie jest to kolejne wsparcie.

Decyzja o podniesieniu płacy minimalnej odpowiada oczekiwaniom związków zawodowych, które wcześniej wnioskowały o podniesienie minimalnego wynagrodzenia do 3500 zł brutto. 

Należy zaznaczyć, że dwukrotna podwyżka płacy minimalnej w ciągu roku spowodowana jest wysoką inflacją, zwraca uwagę portal money. Dwukrotna waloryzacja jest gwarantowana, gdy wskaźnik inflacji wynosi więcej niż 5 procent. Według GUS inflacja wynosi obecnie 16,1 procent. 

Tagi:

wynagrodzenie minimalnewynagrodzenie

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >
Podatek od zysków nadmiarowych. Rzeczpospolita donosi, że Rząd po cichu pracuje nad nowym podatkiem

Finanse

Rząd wprowadzi nowy podatek od nadzwyczajnych zysków dużych firm

Czytaj więcej >
Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >