Mateusz Morawiecki
flickr
Autor Kasper Starużyk - 9 Września 2019

Oficjalne: Jest kolejne oświadczenie Mateusza Morawieckiego ws. podwyżki płacy minimalnej

Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej odniósł się to wysokości płacy minimalnej. Premier mówił, że zamierza zakończyć epokę Polski jako kraju niskich pensji i taniej siły roboczej. Tak tłumaczył ostatnią propozycję Kaczyńskiego, według której za 4 lata płaca minimalna będzie wynosiła 4 tys. zł.

Premier powołał się między innymi na przykład Węgier czy Czech, gdzie po trasformacji ustrojowej pensje podnosiły się znacznie szybciej niż w Polsce, przez co majętność Polaków rosła dużo wolniej. Zdaniem Morawieckiego niska płaca minimalna to jedno ze źródeł emigracji zarobkowej.

Morawiecki nie mówił tylko o byłym bloku wschodnim, bo dał za przykład również kraje Europy Zachodniej, które zdecydowały się w latach 70. i 80. ubiegłego wieku na ustalenie płacy minimalnej na poziomie 50%, 60% średnie krajowej. Taka praktyka miała stać się dobrym efektem budowy klasy średniej w tychże krajach.

Co przedsiębiorcy na wysoką płacę minimalną?

Mateusz Morawiecki przyznał, że ma świadomość tego, iż obietnice tak wysokiego wzrostu pensji minimalnej wywołają komentarze ze strony przedsiębiorców, podaje money.pl. Jednak przypomniał także o obniżeniu podatku CIT dla najmniejszych przedsiębiorstw, a także o znacznej redukcji kontroli skarobwych w przedsiębiorstwach. Mówił również o zwiększeniu ryczałtu dla małych firm do 2 mln euro.

Wzrost płacy minimalnej w opinii premiera będzie wiązał się z coraz większym postępem technologicznym gospodarki i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych Polaków.

Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatekMasz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Mężczyzna był królem parkietu na weselu. W pewnym momencie dwukrotnie spoliczkował swoją partnerkę 9 września 2019

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News