PKO BP przystąpił do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 11 Grudnia 2020

PKO BP będzie wyznaczać europejskie standardy. Polaków czeka zupełnie nowy system płatności

PKO BP przystąpił do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej jako pierwszy polski bank. Oznacza to, że już niedługo zmieni się model płatności kartami i cyfrowych płatności natychmiastowych. Inicjatywa ma na celu stworzenie europejskiego systemu płatniczego, który będzie niósł za sobą wiele udogodnień dla klientów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest Europejska Inicjatywa Płatnicza,
  • Jaką rolę pełni PKO BP w nowej inicjatywie,
  • Na co mogą liczyć w przyszłości klienci PKO BP i innych banków.

PKO BP w Europejskiej Inicjatywie Płatniczej

PKO BP jako pierwszy polski bank przystąpił do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej, która łączy 16 największych europejskich banków.

- PKO Bank Polski przystępuje do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej (European Payments Initiative - EPI), którą utworzyło 16 wiodących europejskich banków. Dołącza tym samym do grona instytucji, których celem jest zbudowanie europejskiego systemu płatniczego z własnymi kartami dla konsumentów i firm, cyfrowym portfelem, natychmiastowymi płatnościami i przelewami na telefon. - napisał bank PKO w komunikacie.

W celu realizacji projektu zrzeszającego m.in. PKO utworzono spółkę EPI Interim, której celem jest realizacja postawionych przez inicjatywę celów, w tym także utworzenie szczegółowego modelu biznesowego nowego, ogólnoeuropejskiego systemu płatności.

- Głównym celem Europejskiej Inicjatywy Płatniczej jest uruchomienie alternatywnego modelu płatności kartowych i cyfrowych. Stanie się to zgodnie z przepisami prawa konkurencji oraz w porozumieniu z Komisją Europejską, równoważąc interesy zarówno wydawców, jak i akceptantów płatności. W praktyce oznacza to, że w przyszłości zyskają dzięki temu konsumenci i firmy w całej Europie - tłumaczył cytowany w komunikacie Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

Wygląda na to, że PKO będzie w stanie sporo wnieść do nowego systemu. - Usprawnione zostaną transgraniczne i lokalne płatności na obszarze europejskim, ich koszty staną się dla Europejczyków, w tym oczywiście także Polaków, bardziej konkurencyjne niż obecnie. Wnosimy do EPI nasze doświadczenia z BLIKIEM i mocno wierzymy, że oba rozwiązania będą komplementarne w przyszłości - dodał szef PKO.

Europejska Inicjatywa Płatnicza

Europejską Inicjatywę Płatniczą zapoczątkowało 16 największych europejskich banków 2 lipca bieżącego roku. Wśród nich znalazły się: BBVA, BNP Paribas, Groupe BPCE, CaixaBank, Commerzbank, Crédit Agricole, Crédit Mutuel, Deutsche Bank, Deutcher Sparkassen- und Giroverband, DZ BANK Group, ING, KBC Group, La Banque Postale, Banco Santander, Société Générale i UniCredit. Teraz wśród nich znalazło się także PKO BP.

Przedsięwzięcie zrzeszające m.in PKO uzyskało wsparcie od Europejskiego Banku Centralnego, który już od dawna forsował pomysł powstania autonomicznego rozwiązania w dziedzinie płatności w Europie.

System, o którym mowa ma zastąpić lokalne systemy płatności kartami, online oraz mobilne zunifikowanym systemem kartowym, a także cyfrowym portfelem. Klienci PKO będą jednymi z pierwszych, którzy przetestują nowy system.

Dzięki realizacji projektu EPI i stworzeniu europejskiego systemu płatności korzyści będą mieli klienci banku oraz polscy obywatele i przedsiębiorstwa. Będą mogli dokonywać transakcji i przelewać pieniądze za pomocą rozwiązania, które będzie miało ogólnoeuropejski zasięg, będzie przyjazne dla użytkowników, konkurencyjne kosztowo i bezpieczne; jednocześnie będzie miało wartość dodaną w postaci europejskiej tożsamości. - wyjaśniono w komunikacie PKO.

Wyciekły plany rządu na zniesienie lockdownu. Część Polaków ma czekać dłużej niż resztaWyciekły plany rządu na zniesienie lockdownu. Część Polaków ma czekać dłużej niż resztaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Horror pod Warszawą. Porwał kobietę i zmuszał ją do prostytucji
  2. Zmarła legenda świata sportu, był znany na świecie
  3. Masz stary samochód? Niebawem do miasta już nie wjedziesz

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News