BiznesINFO.pl
PKO BP przystąpił do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej

Biznes Info

PKO BP będzie wyznaczać europejskie standardy. Polaków czeka zupełnie nowy system płatności

11 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

PKO BP przystąpił do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej jako pierwszy polski bank. Oznacza to, że już niedługo zmieni się model płatności kartami i cyfrowych płatności natychmiastowych. Inicjatywa ma na celu stworzenie europejskiego systemu płatniczego, k

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest Europejska Inicjatywa Płatnicza,

  • Jaką rolę pełni PKO BP w nowej inicjatywie,

  • Na co mogą liczyć w przyszłości klienci PKO BP i innych banków.

PKO BP w Europejskiej Inicjatywie Płatniczej

PKO BP jako pierwszy polski bank przystąpił do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej, która łączy 16 największych europejskich banków.

- PKO Bank Polski przystępuje do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej (European Payments Initiative - EPI), którą utworzyło 16 wiodących europejskich banków. Dołącza tym samym do grona instytucji, których celem jest zbudowanie europejskiego systemu płatniczego z własnymi kartami dla konsumentów i firm, cyfrowym portfelem, natychmiastowymi płatnościami i przelewami na telefon. - napisał bank PKO w komunikacie.

W celu realizacji projektu zrzeszającego m.in. PKO utworzono spółkę EPI Interim, której celem jest realizacja postawionych przez inicjatywę celów, w tym także utworzenie szczegółowego modelu biznesowego nowego, ogólnoeuropejskiego systemu płatności.

- Głównym celem Europejskiej Inicjatywy Płatniczej jest uruchomienie alternatywnego modelu płatności kartowych i cyfrowych. Stanie się to zgodnie z przepisami prawa konkurencji oraz w porozumieniu z Komisją Europejską, równoważąc interesy zarówno wydawców, jak i akceptantów płatności. W praktyce oznacza to, że w przyszłości zyskają dzięki temu konsumenci i firmy w całej Europie - tłumaczył cytowany w komunikacie Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

Wygląda na to, że PKO będzie w stanie sporo wnieść do nowego systemu. - Usprawnione zostaną transgraniczne i lokalne płatności na obszarze europejskim, ich koszty staną się dla Europejczyków, w tym oczywiście także Polaków, bardziej konkurencyjne niż obecnie. Wnosimy do EPI nasze doświadczenia z BLIKIEM i mocno wierzymy, że oba rozwiązania będą komplementarne w przyszłości - dodał szef PKO.

Europejska Inicjatywa Płatnicza

Europejską Inicjatywę Płatniczą zapoczątkowało 16 największych europejskich banków 2 lipca bieżącego roku. Wśród nich znalazły się: BBVA, BNP Paribas, Groupe BPCE, CaixaBank, Commerzbank, Crédit Agricole, Crédit Mutuel, Deutsche Bank, Deutcher Sparkassen- und Giroverband, DZ BANK Group, ING, KBC Group, La Banque Postale, Banco Santander, Société Générale i UniCredit. Teraz wśród nich znalazło się także PKO BP.

Przedsięwzięcie zrzeszające m.in PKO uzyskało wsparcie od Europejskiego Banku Centralnego, który już od dawna forsował pomysł powstania autonomicznego rozwiązania w dziedzinie płatności w Europie.

System, o którym mowa ma zastąpić lokalne systemy płatności kartami, online oraz mobilne  zunifikowanym systemem kartowym, a także cyfrowym portfelem. Klienci PKO będą jednymi z pierwszych, którzy przetestują nowy system.

Dzięki realizacji projektu EPI i stworzeniu europejskiego systemu płatności korzyści będą mieli klienci banku oraz polscy obywatele i przedsiębiorstwa. Będą mogli dokonywać transakcji i przelewać pieniądze za pomocą rozwiązania, które będzie miało ogólnoeuropejski zasięg, będzie przyjazne dla użytkowników, konkurencyjne kosztowo i bezpieczne; jednocześnie będzie miało wartość dodaną w postaci europejskiej tożsamości. - wyjaśniono w komunikacie PKO.

Tagi:

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

ZUS apeluje o ostrożność. Chodzi o Twoje bezpieczeństwo finansowe

Czytaj więcej >
Faktura VAT marża – co to jest i jak odliczyć podatek?

Finanse

Ministerstwo Finansów wprowadzi zmiany w systemie faktur elektronicznych

Czytaj więcej >

Finanse

Przeciętny rachunek świąteczny wyniesie blisko 1,5 tys. złotych

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po 3 kwartałach 2022 roku

Czytaj więcej >
15. emerytura stanie się faktem? Prezes ZUS zaskoczyła wyznaniem o dodatkowych pieniądzach dla seniorów

Finanse

Będzie wyższa waloryzacja emerytur. Powodem inflacja

Czytaj więcej >

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >