BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rz: 29-latek nie bez powodu w kierownictwie MF. Resort od miesięcy "milczącym potakiwaczem"

18 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Nie milkną echa nominacji Piotra Patkowskiego na stanowisko wiceministra finansów. Nie brakuje opinii, że awans 29-letniego współpracownika premiera Mateusza Morawieckiego wpisuje się w politykę osłabiania aktywności resortu.

Kulisy nominacji Piotra Patkowskiego

Piotr Patkowski to nowy wiceminister finansów, który ma odpowiadać za politykę makroekonomiczną, a także dyscyplinę finansów publicznych, zastępując w tej roli Leszka Skibę, który przed kilkoma dniami został członkiem zarządu banku Pekao.

Po informacji o nominacji Patkowskiego natychmiast pojawiły się zgryźliwe komentarze dotyczące przede wszystkim młodego wieku nowego wiceministra. Komentujący najwyraźniej zapomnieli, że w przeszłości politycy w zbliżonym do Patkowskiego wieku zostawali konstytucyjnymi ministrami. Wystarczy wspomnieć tu Wojciecha Olejniczaka, który w 2003 roku w wieku 29 lat został ministrem rolnictwa (dobre oceny w roli ministra wywindowały go dwa lata później na lidera ówcześnie rządzącej partii), czy 28-letniego Rafała Wiecheckiego, który po zawiązaniu koalicji PiS z Samoobroną i Ligą Polskich Rodzin w 2006 roku objął stanowisko ministra gospodarki morskiej.

Trafne wydają się natomiast argumenty wskazujące na brak kompetencji dotychczasowego asystenta premiera Mateusza Morawieckiego. „Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że CV wiceministra pokazuje, że ma nikłe doświadczenie w zakresie finansów państwa czy makroekonomii.

– Nowy wiceminister nie ma ani autorytetu, ani kompetencji zarządczych, ani wiedzy merytorycznej – mówi w rozmowie z gazetą osoba znająca kulisy nominacji Patkowskiego.

– W ministerstwie są jeszcze fachowcy, którzy tworzą zasoby i ogromny potencjał tego resortu, ale nie wiem, czy przy takim kierownictwie zostaną one dobrze wykorzystane – dodaje.

Według rozmówców gazety Ministerstwo Finansów jest celowo osłabiane już od kilkunastu miesięcy, a jego rola sprowadzana jest do milczącego potakiwacza dla pomysłów rządowych.

Minister jest, a jakby go nie było

Eksperci zwracają uwagę na znikomą aktywność ministra finansów Tadeusz Kościńskiego.

– W ogóle mało kto pamięta nazwisko ministra finansów, który rzadko wypowiada się publicznie. A nawet jeśli coś powie, to trudno traktować to jako poważne stanowisko resortu finansów – mówi w rozmowie z „Rz” Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

– Minister finansów jest w obecnym kryzysie bardzo mało aktywny, w praktyce w ogóle go nie ma – podkreśla Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP, dodając, że rolę szefa resortu finansów przejął prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, który publicznie zapowiada i prezentuje kolejne edycje tarcz antykryzysowych.

Z niskiej aktywności resortu finansów cieszy się natomiast prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.

– A moim zdaniem brak wiadomości ze strony Ministerstwa Finansów to dobra wiadomość, bo zwykle aktywność resortu oznacza nowe pomysły fiskalne – mówi prezes ZPP.

Warto przypomnieć, że w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości na żadnym stanowisku nie następowała tak częsta rotacja jak na funkcji ministra finansów. W ciągu pięciu lat, szefowie tego resortu zmieniali się aż sześciokrotnie, co oznacza, że żaden z ministrów nie przetrwał na stanowisku nawet roku.

Tagi:

Ministerstwo Finansówpraca

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Jacek Sasin

Polska i Świat

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki o dystrybucji węgla przez samorządy. Wyraz kapitulacji rządu

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Polska i Świat

Polska kupuje gigantyczną ilość uzbrojenia z Korei Południowej. Kaczyński tłumaczy dlaczego

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Rosyjska Duma Państwowa poparła aneksję terytoriów Ukrainy. Jednomyślne poparcie

Czytaj więcej >
przychodnia

Polska i Świat

NFZ przejmie część zadań Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzyma dodatkowych pieniędzy

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki: W Polsce są tylko dwie partie, a Niemcy niech sami zbierają szparagi

Polska i Świat

Morawiecki: Atak terrorystyczny na gazociągi Nord Stream jest najprawdopodobniej dziełem służb rosyjskich

Czytaj więcej >
fot. HANDOUT/AFP/East News

Polska i Świat

Prezydent Zełenski odwołał planowany jesienny pobór do armii

Czytaj więcej >