BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Psy też mogą dostać emeryturę. To nie żart, jest propozycja związków zawodowych

22 Września 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Emerytura dla psów, to pomysł związków zawodowych działających w służbach mundurowych. Pomysłodawcy pomysłu zwracają uwagę na fakt, że stare czworonogi, które odsłużyły już swoje lata nie mają zapewnionej żadnej pomocy materialnej i mogą liczyć jedynie na

Problem niewystarczającej pomocy dla psów, które pracowałe całe swoje życie w policji czy też innych służbach ratowniczych i nie mają zapewnionej pomocy po odejściu od służby jest zgłaszany już od dawna przez związki zawodowe. W służbach mundurowych służby około 1500 psów, z czego najwięcej w policji, bo 900. Psy pomagają najczęściej przy wyszukiwaniu zwłok, lokalizacji śladów zapachowych, wyszukiwaniem narkotyków na granicach, materiałów wybuchowych na lotniskach i zabezpieczaniu imprez masowych. 

Psy z reguły pełnią funkcję przed 8 do 9 lat. Gdy pies już odchodzi do cywila po latach wyepłnionej służby, nie ma żadnego systemu pomocy. Opiekę nad takimi psami przejmuje z reguły jego opiekun z czasów pracy. Problem polega na tym, że zapewnienie opieki psu, albo nawet czasem kilku psom, to dość spory koszt, a dofinansowania nie ma. Jak mówi jeden z psich opiekunów cytowany przez Onet, miesięczne utrzymanie psa to ok 200 - 300 zł. Do tego dołożyć należy wizyty weterynajryjne, bo psy które służyły w policji często mają na starość powikłania zdrowotne z powodu ciężkiej pracy. 

Psia emerytura - w Straży Pożarnej najlepiej

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przynaje bez zbędnego tłumaczenia, że brakuje odpwoiednich rozwiązań, które regulowałyby kwestię zapewnienia godziwego bytu służącym psom. Jedyne regulacje istnieją w Straży Pożarnej, gdzie opiekun psa po udokumentowaniu wydatków na weterynarza czy też jedzenie dla psa może starać się o zwrot części poniesionych kosztów. Takie rozwiązania nie istnieją jednak w innych służbach mundurowych. 

Stąd propozycja związków zawodowych, aby psy dostawały świadczenie emerytalne, które wystarczyłoby na opiekę weterynaryjną i posiłki.

Stąd propozycja związków zawodowych, aby psy dostawały świadczenie emerytalne, które wystarczyłoby na opiekę weterynaryjną i posiłki.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >