owczarek niemiecki, psia emerytura
pixabay
Autor Kasper Starużyk - 22 Września 2019

Psy też mogą dostać emeryturę. To nie żart, jest propozycja związków zawodowych

Emerytura dla psów, to pomysł związków zawodowych działających w służbach mundurowych. Pomysłodawcy pomysłu zwracają uwagę na fakt, że stare czworonogi, które odsłużyły już swoje lata nie mają zapewnionej żadnej pomocy materialnej i mogą liczyć jedynie na spokojną starość po przygarnięciu przez ich opiekunów. Ci jednak często nie mają wystarczająco dużych środków, aby zapewnić psom godziwy byt. Stąd pomysł na psią emeryturę.

Problem niewystarczającej pomocy dla psów, które pracowałe całe swoje życie w policji czy też innych służbach ratowniczych i nie mają zapewnionej pomocy po odejściu od służby jest zgłaszany już od dawna przez związki zawodowe. W służbach mundurowych służby około 1500 psów, z czego najwięcej w policji, bo 900. Psy pomagają najczęściej przy wyszukiwaniu zwłok, lokalizacji śladów zapachowych, wyszukiwaniem narkotyków na granicach, materiałów wybuchowych na lotniskach i zabezpieczaniu imprez masowych.

Psy z reguły pełnią funkcję przed 8 do 9 lat. Gdy pies już odchodzi do cywila po latach wyepłnionej służby, nie ma żadnego systemu pomocy. Opiekę nad takimi psami przejmuje z reguły jego opiekun z czasów pracy. Problem polega na tym, że zapewnienie opieki psu, albo nawet czasem kilku psom, to dość spory koszt, a dofinansowania nie ma. Jak mówi jeden z psich opiekunów cytowany przez Onet, miesięczne utrzymanie psa to ok 200 - 300 zł. Do tego dołożyć należy wizyty weterynajryjne, bo psy które służyły w policji często mają na starość powikłania zdrowotne z powodu ciężkiej pracy.

Psia emerytura - w Straży Pożarnej najlepiej

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przynaje bez zbędnego tłumaczenia, że brakuje odpwoiednich rozwiązań, które regulowałyby kwestię zapewnienia godziwego bytu służącym psom. Jedyne regulacje istnieją w Straży Pożarnej, gdzie opiekun psa po udokumentowaniu wydatków na weterynarza czy też jedzenie dla psa może starać się o zwrot części poniesionych kosztów. Takie rozwiązania nie istnieją jednak w innych służbach mundurowych.

Stąd propozycja związków zawodowych, aby psy dostawały świadczenie emerytalne, które wystarczyłoby na opiekę weterynaryjną i posiłki.

W sejmowej restauracji jedzą za półdarmo. Nigdzie nie znajdziesz tak taniego menuW sejmowej restauracji jedzą za półdarmo. Nigdzie nie znajdziesz tak taniego menuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rządu
  2. Mija termin składania zaświadczeń. Spiesz się, bo stracisz rentę
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Wrocławski ginekolog miał zgwałcić 19-latkę podczas badania lekarskiego. Miał podać jej alkohol

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News