Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Pieniądze dla mieszkańców bloków. Można otrzymać kilkadziesiąt tysięcy złotych
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 30.08.2023 10:37

Pieniądze dla mieszkańców bloków. Można otrzymać kilkadziesiąt tysięcy złotych

Blokowisko
BiznesINFO

Dotychczas kwestia fotowoltaiki w blokach była raczej kwitowana “chłodnym uśmieszkiem”. Okazuje się jednak, że można w tym celu otrzymać niemały grant - a do tego jeszcze zacząć na tym zarabiać.

Pieniądze dla bloków

Kilka lat temu, jeżeli ktoś podnosił temat montażu fotowoltaiki w blokach, wiele osób było zaskoczonych że taka możliwość jest w ogóle brana pod uwagę. A pomysł zarabiania na tym przez mieszkańców był traktowany jak rzecz wyrwana z innego wymiaru.

Po latach okazuje się jednak, że koncept ten jest bardzo popularny w Polsce. Jak podaje Interia.pl, do programu Grant OZE mogą zgłaszać się spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, aby otrzymać pieniądze na montaż fotowoltaiki w blokach.

Tysiące wniosków zaakceptowanych

Popularność programu 6 miesięcy po jego starcie ilustrują liczby. Według danych Interii, wspólnoty i spółdzielnie złożyły 2400 wniosków o dofinansowanie z programu, a połowa została już zaakceptowana. Ministerstwo Rozwoju i Technologii podało, że suma dopłat wyniosła 67 mln zł.

Maksymalny zwrot kosztów montażu paneli w bloku, jaki można otrzymać w ramach dofinansowania od ministerstwa, wynosi 50 proc. Niezwykle istotne jest jednak to, że nie wprowadzono górnego limitu w kwocie inwestycji. Można zatem starać się o pieniądze na panele dla małych bloków, jak i dla wielopiętrowych budynków mieszkalnych.

Zmienili prawo, będzie można zarobić

Kolejnym sporym plusem dla mieszkańców bloków jest zmiana przepisów prawnych związanych z panelami na blokach. Otwiera ona bowiem możliwość sprzedaży energii elektrycznej; dotychczas było możliwe jedynie oddawanie energii i tym samym obniżenie rachunków za prąd.

Jedynym problemem, jaki mogą podnosić niektóre osoby, jest ekonomiczność takiego rozwiązania. Jak podaje Interia, inwestycja w panele w bloku może zwrócić się dość szybko. Przykład bloku na ul. Kondratowicza w Warszawie pokazuje, że przy koszcie 110 tys. zł i rocznej produkcji energii przez panele wartej 30 tys. zł, zainwestowana suma zwróci się po prawie 4 latach.