Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Parlament Europejski chce zaostrzenia unijnych wymagań dotyczących produktów
Radosław Święcki
Radosław Święcki 11.02.2021 01:00

Parlament Europejski chce zaostrzenia unijnych wymagań dotyczących produktów

Parlament Europejski z ważnym wezwaniem do Komisji Europejskiej
pixabay/NakNakNak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Parlament Europejski wzywa do zaostrzenia przepisów ws. konsumpcji i recyklingu produktów

  • Jak według europosłów przebiega obecna ścieżka użycia większości produktów

  • Co zdaniem unijnych polityków można zrobić, by przedłużyć życie większości produktów

Parlament Europejski z apelem w sprawie recyklingu i konsumpcji

Parlament Europejski przyjął wczoraj raport wzywający Komisję Europejską do zaostrzenia unijnych przepisów dotyczących konsumpcji i recyklingu produktów. 

Podczas zorganizowanej wcześniej debaty podkreślano, że czas na przejście z gospodarki linearnej w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (jej założeniem jest pozostawanie produktów, materiałów i surowców w obiegu tak długo jak to możliwe, a przez to  ograniczenie do minimum wytwarzania odpadów).. Jeden z eurodeputowanych wskazywał, że zdecydowana większość używanych obecnie produktów przechodzi następującą, dość krótką ścieżkę: zasoby – produkcja – dwa lub trzy użycia i finalnie śmietnik.  

- Do 2050 r. potrzebowalibyśmy trzech planet, żeby móc tak dalej żyć. Dlatego musimy odejść od gospodarki linearnej w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym; przecież o wiele lepiej by było, żeby te odpady, które dzisiaj składujemy lub spalamy, wykorzystywać do wytwarzania nowych produktów – mówił holenderski europoseł Jan Huitema z grupy Renew Europe, cytowany przez portal dw.com.pl.

- Pamiętajmy, że Unia nie jest znana z tego, że ma wiele zasobów naturalnych, nie możemy nawet konkurować, jeśli chodzi o niskie koszty zatrudnienia, mamy za to innowacyjne technologie – dodał.

Parlament Europejski jak podaje portal oczekuje od Komisji Europejskiej przedstawienia jeszcze w tym roku wiążących przepisów dotyczących produktów, w tym rozszerzenia unijnej dyrektywy dotyczącej ekoprojektu dla produktów związanych z energią, np. sprzętów AGD. Eurposłowie chcą, by trafiające na unijny rynek artykuły były produkowane w zrównoważony sposób, a także by były trwałe i łatwiejsze do naprawy, a materiały z jakich są tworzone mogły być przetwarzane i odzyskiwane do ponownego użycia.

Zdaniem eurodeputowanych dobrze by było, aby producent już na etapie projektowania produktu zastanowił się, czy produkt będzie nadawał się do recyklingu. Unia Europejska powinna zaś zadbać o odpowiedni zharmonizowany system sortowania, pozyskiwania, przetwarzania i odzyskiwania materiałów, a także wprowadzić system certyfikacji i odpowiednich etykiet informujących o tym, że dany produkt jest w pełni bezpieczny i że pochodzi z recyklingu.

Według europosłów unijni obywatele powinni mieć prawo do naprawy wadliwych sprzętów i artykułów, co nie tylko przedłuży życie produktów, ale też ukróci nieuczciwe praktyki ich celowego postarzania (trafiające na rynek urządzenia często mają z góry ograniczoną żywotność i psują się po kilku latach użytkowania, a producent albo nie zakłada możliwości ich naprawy albo jest ona na tyle kosztowna, że bardziej opłaca się zakup nowych sprzętów). Parlament Europejski chce, by producenci umożliwili konsumentom dostęp do części zapasowych bądź udostępnili odpowiednią aktualizację oprogramowania, a także wydłużyli okres gwarancji na bezpłatną naprawę produktu.

Jak dać „drugie życie” produktom?

Cytowani przez dw.com.pl eurodeputowani zwracają uwagę, że obecnie konsumenci często zwyczajnie nie wiedzą, że mogą naprawić zepsute produkty (a nawet jeśli wiedzą, to nie wiedzą gdzie), wobec czego wyrzucają je i kupują nowe. W ich ocenie należy to zmienić, dzięki czemu w wielu wypadkach uda się dać swoiste „drugie życie” owym produktom.

Na wspomniane wezwanie Parlamentu Europejskiego z entuzjazmem reagują unijne organizacje konsumentów, które zaapelowały do Komisji Europejskiej o pilne wprowadzenie zaleceń.

– Cieszy nas wezwanie PE do tego, żeby trwałe produkty stały się w UE normą. Konsumenci dzisiaj posiadają więcej produktów niż kiedykolwiek w przeszłości, ale często korzystają z nich krócej, bo te szybciej się psują – mówi w rozmowie z DW Dimitri Vergne z unijnej organizacji konsumentów BEUC.