Budżet i Fundusz Odbudowy zatwierdzone
pixabay/BeatriceBB
Autor Radosław Święcki - 16 Grudnia 2020

Udało się, PE zatwierdził budżet. Mowa o historycznym wydarzeniu

Blisko tydzień po osiągnięciu przez Radę Europejską kompromisu w sprawie budżetu UE i Funduszu Odbudowy Parlament Europejski zatwierdził zarówno budżet jak i fundusz. O historycznym wydarzeniu mówi szef gremium David Sassoli. Zgoda wokół budżetu spowodowała niezgodę w polskim rządzie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Niemal tydzień po unijnym kompromisie PE zatwierdził budżet UE,
  • Dlaczego głosowanie PE w tej kwestii było istotne,
  • Ile wynosi łączny pakiet unijnego budżetu.

Budżet i Fundusz Odbudowy zatwierdzony

Tydzień temu o tej porze wszyscy zastanawiali się jak zakończy się szczyt Rady Europejskiej poświęcony budżetowi unijnemu na lata 2021-2027, a także Funduszowi Odbudowy, zwanym też funduszem ratunkowym dla dotkniętych pandemicznym kryzysem unijnych gospodarek. O ile po złagodzeniu polskiego i węgierskiego stanowiska w tej sprawie większość komentatorów spodziewała się kompromisu, to mało kto przypuszczał, że nastąpi on tak szybko. Tymczasem już sześć godzin po rozpoczęciu szczytu przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował o porozumieniu.

W środę, blisko tydzień po tamtych wydarzeniach Parlament Europejski zatwierdził liczący 1,8 bln euro pakiet unijnego budżetu (z czego 750 mld euro na wspomniany Fundusz Odbudowy). Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, zgoda europarlamentu była wymagana, aby budżet mógł wejść w życie. Został on poparty przez 548 eurodeputowanych, podczas gdy 81 było przeciw, zaś 66 wstrzymało sie od głosu.

Szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli mówi o historycznym budżecie w historycznym momencie. - W dzisiejszym głosowaniu Parlament Europejski przyjął europejski budżet na następne siedem lat. Mamy historyczny budżet na historyczny moment. Zapewniliśmy 15 miliardów euro więcej na wsparcie zdrowia publicznego, badań, sektora kultury oraz wspólnej polityki migracyjnej i azylowej - powiedział cytowany przez PAP Sassoli.

W ocenie przewodniczącego europarlamentu „od tego głosowania można rozpocząć europejski plan Marshalla, który pomoże nam wyjść z dramatycznego kryzysu wywołanego przez Covid-19 i położyć podwaliny pod nowy początek”. A ten nowy początek to w ocenie szefa PE bardziej ekologiczna i sprawiedliwsza Europa. Sassoli zwrócił uwagę, że jedna trzecia budżetu zostanie przeznaczona na zieloną transformację gospodarki, a także na transformację cyfrową.

Sassoli zwrócił również uwagę, że po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej zadbano o to, by środki z budżetu „były uzależnione od poszanowania praworządności i demokracji w całej Europie”.

Spór w rządzie

Właśnie kwestia uzależnienie funduszy unijnych od kwestii praworządności budziła opór polskiego i węgierskiego rządu, które groziły zawetowaniem budżetu. Jak wiadomo ostatecznie do tego nie doszło. Porozumienie z innymi krajami unijnymi w tej sprawie okazało się łatwiejsze niż porozumienie w polskim rządzie, co pokazały komentarze polityków koalicji rządzącej po osiągnięciu kompromisu.

O dobrym dniu dla Polski i Europy mówił wicepremier a zarazem lider koalicyjnego Porozumienia Jarosław Gowin. - Ponieważ uniknęliśmy impasu, uniknęliśmy prowizorium budżetowego, uniknęliśmy sytuacji, w której setki miliardów euro tak potrzebnych dzisiaj przedsiębiorcom i pracownikom w całej Europie byłyby na bliżej nieokreśloną przyszłość wstrzymane w ramach europejskiego funduszu odbudowy – mówił w rozmowie z TVN 24 Gowin.

Diametralnie inne stanowisko w tej sprawie przedstawił Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i lider drugiej sojuszniczej wobec PiS partii Solidarnej Polski, który do końca optował za zawetowaniem unijnego budżetu.

- Mimo że doszło do rozbieżności w rządzie, nie zmieniliśmy zdania, nie wyrażamy zachwytu i nie jesteśmy szczęśliwi z powodu decyzji premiera, wręcz przeciwnie, krytykujemy ją zdecydowanie – powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla Polsat News Ziobro. - To rozporządzenie łamie traktaty europejskie – dodał, zaznaczając, że jego ugrupowanie w tej sprawie „nie odpuści”.

Ostatecznie jednak niezgoda w sprawie unijnego budżetu nie doprowadzi do rozpadu koalicji PiS – Solidarna Polska – Porozumienie, gdyż większość członków partii ministra sprawiedliwości opowiedziała się za jej trwaniem.

ZUS namawia by upomnieć się o swoje. Wielu Polaków załapie się na specjalny prezentZUS namawia by upomnieć się o swoje. Wielu Polaków załapie się na specjalny prezentCzytaj dalej

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  2. Państwo wchodzi z impetem nie tylko w media. Kluczowa branża zagarniana po cichu
  3. ZUS namawia by upomnieć się o swoje. Wielu Polaków załapie się na specjalny prezent

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News