BiznesINFO.pl
pixabay, ecoenergiafutura

pixabay, ecoenergiafutura

Panele słoneczne wciąż chodliwym towarem, ale już niedługo. Zmiany w drodze, cios dla wszystkich posiadaczy

7 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Panele słoneczne w ostatnim czasie są na fali popularności nie tylko za sprawą swojego pozytywnego wpływu na środowisko, ale także dofinansowań oferowanych przez rząd. Tymczasem ministerstwo klimatu i środowiska szykuje zmiany w sposobie rozliczania nadwyżek wyprodukowanego prądu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co obecnie mogą zrobić z nadwyżką prądu właściciele paneli fotowoltaicznych

  • Jakie zmiany szykuje ministerstwo klimatu i środowiska

  • Jak zmiany wpłyną na panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne ze zmianami

Ministerstwo klimatu i środowisko 2 czerwca przekazało do konsultacji społecznych projekt reformy Prawa energetycznego. Będzie szereg zmian, jednakże na pierwszy plan wysuwają się te dotyczące net-meteringu. Resort tłumaczy, że zmian wymaga Unia Europejska.

"Rzeczpospolita" informuje, że obecnie posiadacze paneli fotowoltaicznych oddają nadwyżki wyprodukowanej energii do odpowiednich sieci elektrycznych. Wobec tego mogą odebrać sobie 80 proc. energii w czasie, gdy panele fotowoltaiczne są wyłączone.

Resort chce, aby w przypadku nadwyżek prądu, posiadacz paneli fotowoltaicznych sprzedał je do sieci energetycznych. Z kolei w przypadku niedoboru prądu musiałby go kupić. Dziennik podkreśla, że cena zakupu prądu byłaby wyższa niż sprzedaży.

Panele fotowoltaiczne na nowych zasadach

Eksperci w tej sprawie zdają się być podzieleni. Niektórzy uważają, że wprowadzenie takich przepisów może zatrzymać rozwój paneli fotowoltaicznych w Polsce. Z kolei inni przekonują, że ten nie może wiecznie opierać się na dofinansowaniach.

Ministerstwo klimatu i środowiska twardo przekonuje, że przepisy muszą zostać dostosowane do wymogów Unii Europejskiej. Dodaje, że jest to początek reformy systemu fotowoltaicznego w Polsce, gdzie docelowo prosumenci będą mogli sprzedawać prąd. Tymczasem dziennik prognozuje, że rachunki posiadaczy paneli fotowoltaicznych wzrosną o niemal 10 proc.

Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl znajduje jeszcze jeden przyczółek zmian. Dotychczas posiadacze paneli fotowoltaicznych płacili jedynie podstawowe opłaty bez danin za przesyłanie energii. To leżało w gestii spółek energetycznych, które w ten sposób traciły po kilkadziesiąt milionów rocznie. Zmiany mogą pomóc odwrócić ten trend.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

energetykaPolskaprąd

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pewnie masz gdzieś na dnie szuflady monety z PRL-u. Za niektóre zgarniesz olbrzymie sumy

Czytaj więcej >
 ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Emerytura Anny Grodzkiej. Była posłanka przyznaje, że kwota jest niska

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W niemieckich szkołach brakuje nauczycieli

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >