Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Otrzymałeś aneks od banku? Nie musisz go podpisywać
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 25.01.2023 08:49

Otrzymałeś aneks od banku? Nie musisz go podpisywać

Umowa zlecenie do zmiany
Domena publiczna

W ostatnich miesiącach nasiliły się zabiegi banków polegające na wysyłce klientom aneksów do umów. Czy jest obowiązek ich podpisania, a ci, którzy nie złożyli podpisu muszą się martwić? Z pozoru prosta odpowiedź jest ciekawsza, niż mogłoby się wydawać.

Cała sprawa spowodowana jest wskaźnikiem WIBOR. Konkretnie, jak podaje portal Gazeta.pl, ma on zostać zastąpiony przez nowy wskaźnik, WIRON, w 2025 roku.

Przechodzenie na nową stawkę ma rozpocząć się już w tym roku. Pierwsze kredyty oparte o WIRON mają pojawić się w okolicach czerwca.

Aneksy WIBOR-owe - podpisać, czy nie?

Jednakże jak wynika z informacji Gazety.pl, klienci banków zaczęli otrzymywać aneksy umów do podpisu jeszcze zanim w rządzie ogłoszono odejście od WIBOR w kwietniu 2022. Spowodowane jest to unijnym obowiązkiem klauzul awaryjnych w umowach.

Nie ma jednak obowiązku podpisania aneksu. Co najciekawsze, potwierdzają to same banki - uzupełniając, że problem powstałby w momencie odejścia od wskaźnika WIBOR.

Rozporządzenie dopiero za rok

Klienci banków mogą na razie być spokojni. Jak informuje Gazeta.pl, Minister Finansów opublikuje rozporządzenie dotyczące przejścia z WIBOR-u na nowe przeliczniki dopiero za rok, tj. bliżej terminu opuszczenia starego wskaźnika.

Dopiero po ujęciu w rozporządzeniu szefa resortu finansów odpowiednich procedur, będzie wiadomo czy potrzebne są jakieś dodatkowe formalności. Działania banków z aneksami są jedynie ich “zabezpieczeniami na zapas”.

W podobnym tonie wypowiadał się dla Polskiej Agencji Prasowej wiceprezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek. Według jego słów, banki nie podejmą masowej akcji wysyłania aneksów do umów; nie wykluczył również, że nie będą one w ogóle potrzebne.