BiznesINFO.pl
Umowa zlecenie do zmiany

Domena publiczna

Otrzymałeś aneks od banku? Nie musisz go podpisywać

25 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

W ostatnich miesiącach nasiliły się zabiegi banków polegające na wysyłce klientom aneksów do umów. Czy jest obowiązek ich podpisania, a ci, którzy nie złożyli podpisu muszą się martwić? Z pozoru prosta odpowiedź jest ciekawsza, niż mogłoby się wydawać.

Cała sprawa spowodowana jest wskaźnikiem WIBOR. Konkretnie, jak podaje portal Gazeta.pl, ma on zostać zastąpiony przez nowy wskaźnik, WIRON, w 2025 roku.

Przechodzenie na nową stawkę ma rozpocząć się już w tym roku. Pierwsze kredyty oparte o WIRON mają pojawić się w okolicach czerwca.

Aneksy WIBOR-owe - podpisać, czy nie?

Jednakże jak wynika z informacji Gazety.pl, klienci banków zaczęli otrzymywać aneksy umów do podpisu jeszcze zanim w rządzie ogłoszono odejście od WIBOR w kwietniu 2022. Spowodowane jest to unijnym obowiązkiem klauzul awaryjnych w umowach.

Nie ma jednak obowiązku podpisania aneksu. Co najciekawsze, potwierdzają to same banki - uzupełniając, że problem powstałby w momencie odejścia od wskaźnika WIBOR.

Rozporządzenie dopiero za rok

Klienci banków mogą na razie być spokojni. Jak informuje Gazeta.pl, Minister Finansów opublikuje rozporządzenie dotyczące przejścia z WIBOR-u na nowe przeliczniki dopiero za rok, tj. bliżej terminu opuszczenia starego wskaźnika.

Dopiero po ujęciu w rozporządzeniu szefa resortu finansów odpowiednich procedur, będzie wiadomo czy potrzebne są jakieś dodatkowe formalności. Działania banków z aneksami są jedynie ich “zabezpieczeniami na zapas”.

W podobnym tonie wypowiadał się dla Polskiej Agencji Prasowej wiceprezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek. Według jego słów, banki nie podejmą masowej akcji wysyłania aneksów do umów; nie wykluczył również, że nie będą one w ogóle potrzebne.

Tagi:

kredytkonta bankowe

Paweł MakowiecAutor

Wydawca Biznesinfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Renta rodzinna. Bliscy osoby zmarłej mogą uzyskać finansowe wsparcie od ZUS

Czytaj więcej >

Finanse

Ponad milion Polaków będzie musiało dopłacić PIT. Dotyczy to głównie najlepiej zarabiających

Czytaj więcej >

Finanse

10 zł prowizji za wypłatę z bankomatu. Banki wprowadzają wyższe opłaty

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Finanse

Kiedy najniższa krajowa w Polsce przekroczy 10 000 zł

Czytaj więcej >

Finanse

Wysoka waloryzacja emerytur nie dla wszystkich. Mundurowi nie kryją oburzenia

Czytaj więcej >

Finanse

Możesz dostać zwrot pieniędzy za gaz. W ciągu 30 dni wypełnij wniosek

Czytaj więcej >