Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Oszustwo na szefa. Księgowa opłaciła spreparowaną fakturę, firma straciła kilkanaście tysięcy złotych
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 31.05.2023 12:15

Oszustwo na szefa. Księgowa opłaciła spreparowaną fakturę, firma straciła kilkanaście tysięcy złotych

Kobieta pracująca zdalnie
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

KMP w Siedlcach informuje, że w jednej z miejscowych firm doszło do nietypowego oszustwa. Przestępcy podali się za szefa spółki i polecili pracownicy opłacenie fałszywej faktury. W ten sposób firma straciła ponad 12 tys. zł.

Wiadomość e-mail od szefa

Policja informuje, że księgowa jednej z siedleckich firm otrzymała wiadomość e-mail z adresu łudząco podobnego do adresu mailowego swojego szefa. 

Wiadomość zawierała fakturę i polecenie jej zapłaty. Nie było w tym nic dziwnego, ponieważ kobieta wielokrotnie otrzymywała takie wiadomości od swojego przełożonego, więc zapłaciła należność.

Oszustwo

Cała sytuacja okazała się być oszustwem. „Ukradli tożsamość jednej z firm w kraju, następnie podszyli się pod prezesa siedleckiej firmy, stworzyli adres mailowy łudząco podobny do tego prawdziwego i przesłali księgowej spreparowaną fakturę do zapłaty na kwotę ponad 12 tys. zł” - informuje podkom. Ewelina Radomyska.

Analiza sytuacji

Policja podkreśla, że księgowa straciła czujność, bo wielokrotnie otrzymywała takie polecenia od szefa drogą mailową. 

„Gdy poinformowała zastępcę prezesa o tym fakcie, zadzwonił on do swojego wspólnika i zapytał o tę fakturę, ten zaskoczony poinformował, że nie wysyłał zlecenia zapłaty faktury od tej firmy. Zaczęto więc analizować całą sytuację” - podaje funkcjonariuszka siedleckiej policji.

Firma straciła ponad 12 tys. zł

W celu wyjaśnienia sytuacji, siedleckie przedsiębiorstwo skontaktowało się z firmą, która widniała jako wystawca faktury. Okazało się, że doszło do nadużycia i kradzieży tożsamości ich firmy i to nie oni wystawili tę fakturę. 

Co więcej, zauważono, że numer konta różni się od tego, który widniał w poprzednich fakturach, a adres mailowy prezesa różni się nieznacznie od prawdziwego. 

„Dowiedzieli się, że takich fałszywych faktur zostało wystawionych i rozesłanych znacznie więcej. Siedlecka firma w taki sposób straciła ponad 12 tys. zł” - dodaje podkom. Ewelina Radomyska.