Oszustwo czeka na użytkowników Androida
Pixabay/jarmoluk
Autor Maria Glinka - 25 Grudnia 2020

Korzystasz z telefonu z systemem Android? Możesz być obiektem groźnego oszustwa

Oszustwo czyha na użytkowników telefonów na każdym kroku. Tym razem na celowniku przestępców znalazły się osoby korzystające z oprogramowania Android. Do klientów trafią wiadomości tekstowe w sprawie skierowania na kwarantannę, które w rzeczywistości mogą doprowadzić do utraty środków pieniężnych zgromadzonych na koncie bankowym.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega nowe oszustwo
  • Jak wygląda fałszywy SMS o kwarantannie
  • Jak uchronić się przed atakiem

Oszustwo „na kwarantannę”. Prosta metoda wykradania pieniędzy

Oszustwo przy użyciu wiadomości tekstowych to taktyka, na którą przestępcy decydują się wyjątkowo często w czasie pandemii. Tym razem oszuści postanowili wykorzystać niepokój społeczny związany z koronawirusem, aby wyłudzać pieniądze od obywateli.

Ofiarami najnowszego oszustwa padli posiadacze telefonów z systemem Android. Od początku tego tygodnia użytkownicy otrzymują SMS-y informujące o skierowaniu na kwarantannę domową.

Treść fałszywej wiadomości przytacza portal niebezpiecznik.pl. „ Zostales wytypowany do kwarantanny domowej. Pobierz aplikacje aby sprawdzić nastepna wizyte policji https://kwarantanna-domowa.com/ ”, czytamy w spreparowanym przekazie. Przytoczona pisownia jest oryginalna.

Po kliknięciu w link znajdujący się w treści SMS-a użytkownik trafia na stronę, która podszywa się pod Google Play. Na ekranie pojawia się aplikacja imitująca autentyczną aplikację Kwarantanna Domowa.

Skorzystasz z pomocy od ZUS, a za parę lat pożałujesz? Niewiele osób zna fatalne konsekwencjeSkorzystasz z pomocy od ZUS, a za parę lat pożałujesz? Niewiele osób zna fatalne konsekwencjeCzytaj dalej

Oszustwo polega na automatycznym zainstalowaniu fałszywego programu tuż po kliknięciu w link. Oprogramowanie ma na celu kradzież pieniędzy z rachunków bankowych. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić środki zgromadzone na koncie.

Metoda postępowania na wypadek oszustwa

W przypadku otrzymania tego typu wiadomości należy powstrzymać się od klikania w link. Jeżeli jednak klient nabrał się na oszustwo to powinien wyłączyć telefon i zawiadomić bank o zagrożeniu.

Jak uchronić się przed atakiem? Chcąc upewnić się, czy przesłana wiadomość jest autentyczna należy sprawdzić, kto jest nadawcą. Wątpliwości co do wiarygodności przekazu powinna wzbudzać także błędna pisownia - nieużywanie polskich znaków to zazwyczaj dowód na to, że mamy do czynienia z oszustwem.

Fala pandemii to także fala oszustw

Jednak oszustwo „na kwarantannę” to nie jedyna metoda okradania obywateli, którą w ostatnim czasie stosują wyłudzacze. Gazeta Wyborcza przypomina, że do użytkowników trafiały także SMS-y o obowiązkowym szczepieniu za 70 zł. „ Zgodnie z specustawa dt koronawirusa wszyscy obywatele RP beda szczepieni. Z refundacja koszt wynosi 70 PLN. Oplac aby uniknac kolejek ”, czytamy w wiadomości.

W treści znajdował się fałszywy link, który przekierowywał użytkownika do spreparowanej bramki PayU. Droga do utraty środków na koncie była równie krótka, jak w przypadku oszustwa „na kwarantannę”.

Co więcej, w dobie pandemii na celowniku przestępców znaleźli się nie tylko użytkownicy systemu Android, lecz także klienci banków. Oszustwo dotyczyło m.in. osób posiadających konto w PKO BP czy Santanderze. Przed atakiem nie uchronili się także klienci korzystający z usług firmy InPost. We wszystkich przypadkach fałszywe SMS-y bądź e-maile miały na celu wyłudzenie pieniędzy lub przechwycenie dostępu do instrumentów bankowości elektronicznej.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Na sylwestra nie tylko zakaz przemieszczania. Fajerwerków też zakazują
  2. Fatalna wiadomość dla fanów Polsatu. Kanały telewizji znikną z pakietów olbrzymiego operatora
  3. Zwolnienia grupowe na potęgę, dane z urzędów niemal wyciskają łzy. Pod niejednym ugną się nogi
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News