PKO BP z apelem do klientów
praca własna
Autor Maria Glinka - 29 Listopada 2020

PKO BP bije na alarm, klienci w niebezpieczeństwie. Bank apeluje o szczególną ostrożność

PKO BP padł ofiarą telefonicznych oszustów. W ramach nowej kampanii przestępcy podszywają się pod pracowników banku i proszą o udostępnienie poufnych danych i zainstalowanie podejrzanych aplikacji. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić środki zgromadzone na koncie w PKO.

Fałszywe telefony od PKO

Klienci PKO znaleźli się na celowniku wyłudzaczy. Nowa metoda okradania obywateli polega na wykonywaniu telefonów do klientów. Przestępcy, podszywający się pod pracowników PKO, powołują się na względy bezpieczeństwa i domagają się od klientów udostępnienia poufnych danych.

Moneta 10 groszy z PRL warta aż 24 tys. zł. Na perełki trudno trafić, ale może sam ją maszMoneta 10 groszy z PRL warta aż 24 tys. zł. Na perełki trudno trafić, ale może sam ją maszCzytaj dalej

Oszuści żądają przede wszystkim podania haseł do serwisów bankowości internetowej w PKO. Portal dobreprogramy.pl podaje, że wyłudzacze nakłaniają klientów również do zainstalowania tylko pozornie bezpiecznej aplikacji. Okazuje się, że polecane przez rzekomych pracowników PKO oprogramowanie służy do zdalnej weryfikacji.

PKO prosi o ostrożność

W związku z ryzykiem utraty kontroli nad instrumentami bankowymi PKO wydał komunikat ostrzegawczy dla klientów. W oświadczeniu przypomina, że w trakcie rozmowy telefonicznej pracownicy banku nigdy nie proszą o udostępnianie danych poufnych takich jak hasła do serwisu internetowego czy mobilnego.

PKO zwraca uwagę, że nie ma konieczności instalowania żadnej dodatkowej aplikacji poza oficjalnym programem IKO. Wszystkie polecane systemy, które mają zwiększyć bezpieczeństwo klientów, są całkowicie fałszywe. Zainstalowanie takiego oprogramowania może przełożyć się na utratę kontroli nad smartfonem. Stąd już prosta droga do kradzieży środków zgromadzonych na koncie w PKO.

Emerytura znacznie wcześniej i tylko jeden warunek. Pomysł forsuje sam prezydentEmerytura znacznie wcześniej i tylko jeden warunek. Pomysł forsuje sam prezydentCzytaj dalej

Przy okazji bank apeluje o ostrożność w przypadku otrzymania także wiadomości tekstowych od nieznanych osób, które podają się za kupujących bądź sprzedających i próbują nawiązać kontakt np. poprzez SMS, Messenger czy WhatsApp. W treści wiadomości zachęcają do kliknięcia w linki i podanie danych.

W rzeczywistości są to oszuści, który dążą do przejęcia danych do logowania w PKO, do autoryzacji transakcji lub karty płatniczej. Pozyskane dane mogą posłużyć przestępcom do wykonywania nieuprawnionych czynności z poziomu konta klienta.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Jak uniknąć ataku oszustów? Trzy rady od PKO

PKO zaleca stosowanie trzech prostych zasad, które uchronią klienta przed nieprzyjemnymi konsekwencjami ataku oszustów. Po pierwsze, nie wolno wyrażać zgody na instalowanie aplikacji, które pochodzą z nieznanych źródeł. Kryterium wiarygodności powinna być autoryzacja danego programu w Sklepie Play lub AppStore.

Po drugie, nie należy wyłączać producenckich mechanizmów bezpieczeństwa na urządzeniu. Instrumenty ochronne mogą uchronić użytkownika przed utratą kontroli nad smartfonem.

Nadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaNadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaCzytaj dalej

Po trzecie, nie wolno klikać w linki czy pliki, które przesyła nieznany nadawca. Wiąże się to także z niepodawaniem danych do logowania, kodów autoryzacyjnych czy danych karty w razie otrzymania fałszywego telefonu od rzekomego pracownika PKO.

Według raportu prnews.pl w III kwartale 2020 r. PKO posiadał najwięcej klientów spośród wszystkich banków w Polsce – aż 11 mln. Potencjalne grono poszkodowanych jest zatem ogromne.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Wypadek na Mazowszu. Pijany kierowca potrącił młodą dziewczynę
 3. Wyprzedzanie na oblodzonej drodze zakończyło się dramatem. Kierowca zapłacił najwyższą cenę - Wideo
 4. Dasz na tacę płacąc kartą? Biskupi chcą wprowadzenia terminali do kościołów
 5. Sejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięli
 6. Lidl i Biedronka prześcigają się w promocjach na Black Friday. Sieci rozdają produkty za darmo
 7. Dom Lewandowskiego wygląda jak prawdziwy pałac (FOTO)
 8. Najlepszy przepis na budyniowe ciasto bez pieczenia
 9. 308 nowych aut dla administracji rządowej. Mało? Dorzucili jeszcze myjnię308 nowych aut dla administracji rządowej. Mało? Dorzucili jeszcze myjnięCzytaj dalej

  KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News