Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Próbował przelać złotówkę, stracił 18 tys. złotych. Nie dajcie się nabrać
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 09.01.2020 01:00

Próbował przelać złotówkę, stracił 18 tys. złotych. Nie dajcie się nabrać

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Oszustwo było powodem utraty 18 tys. złotych przez mieszkańca powiatu legnickiego. Mężczyzna otrzymał wiadomość SMS z informacją, że zamówiona przez niego przesyłka, którą dostarczyć ma kurier, musi zostać dodatkowo opłacona. Niedopłata wynosiła 1 zł. Odbiorca wiadomości miał jedynie wejść pod wskazaną stronę i przelać pieniądze. Nie wiedział, że to akcja oszustów.

Po przejściu pod wskazany adres internetowy, mężczyzna dokonał płatności, udostępniając tym samym oszustom dane do swojego konta bankowego. Nie musiał długo czekać, by zostać ogołoconym z niemal 18 tys. złotych. Niestety, fakt, że tego typu oszustwo się powiodło wskazuje tylko na to, jak bardzo trzeba się mieć na baczności. Kominikat policyjny w sprawie cytuje Wirtualna Polska.

Oszustwo na 18 tys. złotych. Chciał tylko przelać 1 zł

 - W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego. W miniony weekend mieszkaniec powiatu legnickiego dostał SMS-a z prośbą o taką właśnie dopłatę w wysokości 1 zł. Gdy kliknął w podany w wiadomości link i zrobił przelew na \'brakującą sumę\', stracił blisko 18 tysięcy złotych - cytuje policyjny komunikat Wirtualna Polska.

Podszywanie się pod firmy kurierskie to ostatnio "moda" wśród oszustów. Adresaci wiadomości często nie przykładają większej wagi do komunikatu, ponieważ nie chodzi o wielkie kwoty. Niedopłata zwykle wynosić ma właśnie 1 zł lub podobną kwotę. Przejście pod wskazany link prowadzi na stronę banku lub operatora płatności, które jednak są podróbkami spreparowanymi przez oszustów. Wpisanie w nich swoich danych logowania do konta może kosztować nas utratę wszystkich oszczędności.

Wirtualna Polska przypomina także, iż pod podejrzanym adresem może znajdować się aplikacja, której pobranie na telefon może być jeszcze bardziej opłakane w skutkach. Ta jest w stanie wykraść login, hasło do aplikacji banku, a nawet przekierować SMS-y uwierzytelniające dostęp do bankowości.