Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 30.04.2020. Pobieranie i badanie wymazow pod katem SARS-CoV-2 w Pracowni Immunologii w szpitalu MON przy ul. Szaserow.
East News, Jakub Kamiński
Autor Kamila Jeziorska - 29 Października 2020

Problem nie tylko z łóżkami. Brakuje kluczowego środka do leczenia

Osocze ozdrowieńców wykorzystywane jest przy leczeniu COVID-19. Jak się okazuje, dawców osocza jest zbyt mało i prawdopodobnie byłoby ich więcej, gdyby za nie płacono. Przepisy tego zabraniają, ale także kuracja osoczem poddawana jest pod wątpliwość.

Osocze sposobem na koronawirusa

Terapia osoczem ozdrowieńców COVID-19 jest coraz bardziej popularna i stosowana. Terapia polega na podaniu osocza pacjentowi dodatniemu po to, aby przeciwciała zwalczyły czynnik powodujący chorobę.

- Liczymy na to, że przeciwciała, które mają ozdrowieńcy, mają właściwości neutralizujące, a więc są w stanie unieruchomić, zniszczyć tego wirusa. Przetoczenie takiego preparatu ma na celu właśnie pozbawienie pacjenta wirusów, które krążą w jego ustroju. Może nie wszystkich, ale dominującej części, powiedział na antenie Polskiego Radia prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Minister się wygadał, rząd chce poskromić duże miasta. W grze lockdown w nowej postaciMinister się wygadał, rząd chce poskromić duże miasta. W grze lockdown w nowej postaciCzytaj dalej

Według naukowców z Indii terapia może zmniejszyć śmiertelność wśród osób ciężko przechodzących COVID-19. Jednakże w opozycji do tych badań pojawiły się podważające terapię osoczem.

Rzeczpospolita informuje, że na łamach The British Medical Journal opublikowano wyniki badania nad terapią i są one zaskakujące. Z tego badanie wynika, że podawanie osocza chorym na COVID-19 nie zmniejsza ich śmiertelności.

W Polsce nadal stosowana jest terapia osoczem ozdrowieńców. Dawcą może zostać osoba, która przeszła COVID-19 lub bezobjawowo była zakażona koronawirusem. Co więcej, musi mieć skończone 18 lat, ale nie więcej niż 60 lat. Problem polega na tym, że chętnych na oddanie osocza brakuje.

Fryzjerzy, kosmetyczki i cała branża już się szykuje. Ze strzyżeniem możesz już nie zdążyćFryzjerzy, kosmetyczki i cała branża już się szykuje. Ze strzyżeniem możesz już nie zdążyćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności
2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę
3. Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłaty

Oddanie osocza powinno kosztować?

W związku ze zbyt małą ilością dawców osocza pojawił się pomysł, aby płacić za jego oddanie. - Międzynarodowa konwencja zabrania wiązać oddanie krwi czy części ciała ludzkiego z jakąkolwiek korzyścią materialną, powiedział w programie Newsroom Wirtualnej Polski, prof. Piotr Marek Radziwon, krajowy konsultant ds. transfuzjologii klinicznej.

Dodał, że przepisy zostały wprowadzone po to, aby uniknąć ryzyka dla dawcy i biorcy. Co więcej, ekspert podkreślił, że osoby dla zysku mogłyby zataić istotne informacje na temat swojego stanu zdrowia, a to mogłoby wywołać negatywne konsekwencje dla biorcy osocza.

Jest prognoza na zimę 2021. Wizja najbliższych miesięcy może wielu wprawić wielu w kiepski nastrójJest prognoza na zimę 2021. Wizja najbliższych miesięcy może wielu wprawić wielu w kiepski nastrójCzytaj dalej

Prof. Radziwon tłumaczył w programie, że mimo ogromnej pokusy płacenia za oddanie osocza, w ostatecznym rozrachunku jest to zły pomysł. Powiedział, że honorowi dawcy krwi mają szereg przywilejów i poza otrzymywaną czekoladą, mogą liczyć także na omijanie kolejek w przychodniach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Mocne słowa ratowniczki do wszystkich osób nie noszących maseczek."Taki jesteś bohaterski? To zapraszam na SOR"
  3. Szykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początku
  4. Biedronka szykuje potężną niespodziankę. Będzie rozdawać vouchery na 20 złotych, musisz jednak być jednego dnia w sklepie
  5. Zwiększają dostawy maseczek i płynów do dezynfekcji. W jednej z największych sieci sklepów najprędzej je znajdziesz
  6. Tragedia z samego rana. Tajemnicza śmierć 35-letniego gwiazdora, pozostawił rodzinę, "jesteśmy w żałobie"
Łukaszenka oskarża Andrzeja Dudę. Zarzuca mu sfałszowanie wyborówŁukaszenka oskarża Andrzeja Dudę. Zarzuca mu sfałszowanie wyborówCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News