BiznesINFO.pl
Orlen miał potężną awarię

biznesinfo

Potężna awaria terminalu Orlenu. Do Bałtyku wyciekła ropa

28 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Orlen mierzy się z ogromną usterką. Do zdarzenia doszło w terminalu w Butyndze na Litwie. Według oficjalnych informacji do Morza Bałtyckiego mogły przedostać się 1-2 tony ropy naftowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co wydarzyło się w terminalu Orlenu

  • Jak wygląda sytuacja na Bałtyku po wycieku

  • Czym jest spółka Orlen Lietuva

Orlen z wielką awarią. Tony ropy zanieczyszczają Bałtyk

Spółka Orlen Lietuva poinformowała, że tuż po północy 28 grudnia 2020 r. doszło do wycieku ropy z terminala w Butyndze tuż przy granicy z Łotwą. Te doniesienia potwierdził minister środowiska Litwy Simonas Gentvilas.

Portal l24.lt podaje, że po wstępnych wyliczeniach oszacowano, że w wyniku usterki na terminalu Orlenu do Bałtyku wyciekło 1-2 tony produktów naftowych. Litewski minister środowiska przekazał, że zanieczyszczenie obejmuje obszar kilometra kwadratowego.

Orlen oznajmił, że udało się dość szybko zatrzymać wyciek ropy, a precyzyjna ilość szkodliwych substancji zostanie przekazania opinii publicznej po usunięciu awarii.

Litewskie władze oznajmiły, że plama ropy przesuwa się w stronę Łotwy. Agencja Ochrony Środowiska przewiduje, że zanieczyszczenie może dotrzeć do sąsiedniego państwa najwcześniej za trzy dni. - Warunki pogodowe na Morzu Bałtyckim są złe – skomentował na antenie radia LRT minister Gentvilas.

Orlen kontynuuje dotychczasowe działania

Sytuacja na Bałtyku jest nieustannym nadzorem litewskich sił zbrojnych i tamtejszego Departamentu Ochrony Środowiska. Orlen Lietuva deklaruje, że podjęła wszelkie niezbędne kroki, aby jak najszybciej naprawić infrastrukturę terminalu przeładunkowego w Butyndze.

Orlen jest przekonany, że awaria nie wpłynie na działalność terminalu. Rafinerii w rejonie Możejki udało się bowiem uzbierać wystarczające zapasy ropy naftowej - przerób substancji będzie następował zgodnie z pierwotnym harmonogramem.

Orlen Lietuva (przedtem Mažeikių Nafta) to litewska spółka przetwarzająca ropę naftową, która należy do polskiego koncernu PKN Orlen. Główna rafineria mieści się we wsi Juodeikai, 17 km od miasta Możejki na północnym-zachodzie Litwy.

Litewska spółka Orlen zajmuje się obsługą rurociągów o łącznej długości ok. 500 km. W skład systemu wchodzą: dwie stacje pompowe nieopodal Birż i Janiszek, naftociągi prowadzące do w Windawy, rafinerii Możejkach i portu naftowego w Butyndze, którego terminal uległ awarii.

Orlen przejął litewską spółkę po ogłoszeniu upadłości przez rosyjskie przedsiębiorstwo naftowe Jukos. Transakcja warta 2,35 mld dolarów została sfinalizowana w 2006 r. Obecnie Orlen posiada 100 proc. akcji Mažeikių Nafta.

Poza Litwą Orlen posiada swoje spółki także w Czechach i w Niemczech. W 2018 r. Orlen stał się jedynym akcjonariuszem czeskiego holdingu Unipetrol a.s. zajmującego się przerobem ropy naftowej, dystrybucją paliw oraz produkcją petrochemiczną. W Czechach stacje benzynowe Orlenu figurują pod nazwą Benzina. Natomiast w Niemczech od polskiego koncernu w całości zależy Orlen Deutschland, która zajmuje się sprzedażą paliw (na stacjach Star). W ostatnim czasie Orlen rozszerza swój zasięg także w Polsce - wkracza w nowe branże i jednocześnie dba o innowacje na polskich stacjach.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >