BiznesINFO.pl

biznesinfo

Potężna awaria terminalu Orlenu. Do Bałtyku wyciekła ropa

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co wydarzyło się w terminalu Orlenu

  • Jak wygląda sytuacja na Bałtyku po wycieku

  • Czym jest spółka Orlen Lietuva

Orlen z wielką awarią. Tony ropy zanieczyszczają Bałtyk

Spółka Orlen Lietuva poinformowała, że tuż po północy 28 grudnia 2020 r. doszło do wycieku ropy z terminala w Butyndze tuż przy granicy z Łotwą. Te doniesienia potwierdził minister środowiska Litwy Simonas Gentvilas.

Portal l24.lt podaje, że po wstępnych wyliczeniach oszacowano, że w wyniku usterki na terminalu Orlenu do Bałtyku wyciekło 1-2 tony produktów naftowych. Litewski minister środowiska przekazał, że zanieczyszczenie obejmuje obszar kilometra kwadratowego.

Orlen oznajmił, że udało się dość szybko zatrzymać wyciek ropy, a precyzyjna ilość szkodliwych substancji zostanie przekazania opinii publicznej po usunięciu awarii.

Litewskie władze oznajmiły, że plama ropy przesuwa się w stronę Łotwy. Agencja Ochrony Środowiska przewiduje, że zanieczyszczenie może dotrzeć do sąsiedniego państwa najwcześniej za trzy dni. - Warunki pogodowe na Morzu Bałtyckim są złe – skomentował na antenie radia LRT minister Gentvilas.

Orlen kontynuuje dotychczasowe działania

Sytuacja na Bałtyku jest nieustannym nadzorem litewskich sił zbrojnych i tamtejszego Departamentu Ochrony Środowiska. Orlen Lietuva deklaruje, że podjęła wszelkie niezbędne kroki, aby jak najszybciej naprawić infrastrukturę terminalu przeładunkowego w Butyndze.

Orlen jest przekonany, że awaria nie wpłynie na działalność terminalu. Rafinerii w rejonie Możejki udało się bowiem uzbierać wystarczające zapasy ropy naftowej - przerób substancji będzie następował zgodnie z pierwotnym harmonogramem.

Orlen Lietuva (przedtem Mažeikių Nafta) to litewska spółka przetwarzająca ropę naftową, która należy do polskiego koncernu PKN Orlen. Główna rafineria mieści się we wsi Juodeikai, 17 km od miasta Możejki na północnym-zachodzie Litwy.

Litewska spółka Orlen zajmuje się obsługą rurociągów o łącznej długości ok. 500 km. W skład systemu wchodzą: dwie stacje pompowe nieopodal Birż i Janiszek, naftociągi prowadzące do w Windawy, rafinerii Możejkach i portu naftowego w Butyndze, którego terminal uległ awarii.

Orlen przejął litewską spółkę po ogłoszeniu upadłości przez rosyjskie przedsiębiorstwo naftowe Jukos. Transakcja warta 2,35 mld dolarów została sfinalizowana w 2006 r. Obecnie Orlen posiada 100 proc. akcji Mažeikių Nafta.

Poza Litwą Orlen posiada swoje spółki także w Czechach i w Niemczech. W 2018 r. Orlen stał się jedynym akcjonariuszem czeskiego holdingu Unipetrol a.s. zajmującego się przerobem ropy naftowej, dystrybucją paliw oraz produkcją petrochemiczną. W Czechach stacje benzynowe Orlenu figurują pod nazwą Benzina. Natomiast w Niemczech od polskiego koncernu w całości zależy Orlen Deutschland, która zajmuje się sprzedażą paliw (na stacjach Star). W ostatnim czasie Orlen rozszerza swój zasięg także w Polsce - wkracza w nowe branże i jednocześnie dba o innowacje na polskich stacjach.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ogrom aplikacji ze zjadliwym wirusem, mamy listę. Sprawdź i natychmiast je odinstaluj
Czytaj więcej >

Handel

Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Bezprawnie wykorzystano wizerunek Roberta Makłowicza. "Pokaźna kwota" zadośćuczynienia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziś pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Wiemy, gdzie obejrzeć to wyjątkowe wydarzenie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

PESEL cenniejszy od nazwiska. Coraz mniej osób wie, jak zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych
Czytaj więcej >

Handel

Znana amerykańska sieć restauracji niebawem wkroczy na polski rynek. Pierwsze otwarcie w lipcu
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Polska i Świat

Paweł Makowiec

Lotnicze giganty powracają. Były odstawione od początku pandemii
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Magdalena Madoń

Oszuści atakują, czyhają na klientów Żabki. Można stracić dużo pieniędzy
Czytaj więcej >
Turystyka

Paula Drechsler

Uwaga na lewe oferty wakacyjne. W internecie aż się od nich roi
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Polscy studenci z nietuzinkowym projektem. Będzie wspierał bezpieczeństwo psów
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Rząd chce opleść Polskę siecią. Przeznaczy na to nawet 10 mld zł
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sceny jak z horroru. Dron miał sam zdecydować o zabiciu człowieka
Czytaj więcej >