Opłata reprograficzna
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 10 Czerwca 2020

Rząd planuje nowy podatek. Będziemy musieli zapłacić dodatkowo po 300 zł

Nowy podatek na horyzoncie? Rząd rozważa wprowadzenie tzw. opłaty reprograficznej od sprzętu elektronicznego. Wpływy z nowego podatku, szacowane na miliard złotych, miałyby stanowić wsparcie dla polskich artystów.

Opłata reprograficzna w planach

Rząd rozważa wprowadzenie opłaty reprograficznej, przypominającej podatek. Jakich sprzętów miałaby dotyczyć? „Chodzi o opłatę, która miałaby być uiszczana od nowoczesnych nośników, takich jak np. smartfony czy tablety” – wyznał minister kultury Piotr Gliński.

O kontrowersyjnej inicjatywie zaczęło być głośno po komentarzu Miłosza Bembinowa, wiceszefa stowarzyszenia autorów ZAiKS. W rozmowie z TOK FM domagał się ustanowienia swoistego podatku od każdego smatfona, tabletu czy „smart” telewizora. Pozyskane w ten sposób środki miałyby trafić do OZZ-ów (organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi). Dzięki blisko miliardowi złotych byłaby możliwa walka np. z nielegalnym pobieraniem treści z Internetu – podaje money.pl.

Ochrona lidera PiS jest coraz droższa. Dziennie wydają na nią tyle, ile wielu Polaków nie zarabia w miesiącOchrona lidera PiS jest coraz droższa. Dziennie wydają na nią tyle, ile wielu Polaków nie zarabia w miesiącCzytaj dalej

Ile wyniesie nowy podatek?

Zdaniem ministra Glińskiego opłata reprograficzna miałaby być niższa niż 6 proc., o których donoszą media, ale nie wyjawił szczegółów wysokości nowego podatku. Termin wejścia w życie przepisów również pozostaje niewiadomą. Jednak minister kultury uważa, że pieniądze z opłaty reprograficznej powinny zostać ulokowane na specjalnym funduszu ubezpieczeniowym dla artystów.

„Polska jest jednym z ostatnich europejskich krajów, która nie ma opłaty reprograficznej” – argumentował swoje stanowisko Gliński. W tym momencie ta opłata jest ukryta w cenie nośników np. w ryzie papieru do drukarki, w płycie CD czy DVD, w odtwarzaczu mp3, karcie pamięci, nagrywarce, pendrive czy dysku – piszą finanse.wp.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Aż 333 tys. Polaków ma już wielki problem z pobieraną emeryturą. ZUS alarmuje: liczba ciągnie rośnie
2. Bp Samiec nie krył oburzenia. “Osoby LGBT nie są ideologią, a Siostrami i Braćmi w Chrystusie”

Prawie co trzeci Polak nie ma oszczędności. Pracodawcy jednak coraz bardziej są skłonni do szybkiej pomocyPrawie co trzeci Polak nie ma oszczędności. Pracodawcy jednak coraz bardziej są skłonni do szybkiej pomocyCzytaj dalej

300 złotych podwyżki w ramach opłaty reprograficznej

Jednak przedstawiciele OZZ-ów zwracają uwagę, że z uwagi na rozwój usług internetowych coraz mniej Polaków korzysta z tego typu sprzętów. Mnóstwo osób ogląda filmy i seriale w internetowych wypożyczalniach (Netflix, HGO GO itp.), a muzyki słucha w streamingu (Spotify, Tidal itp.). Dlatego też pojawiła się propozycja rozszerzenia opłaty reprograficznej o urządzenia, których najczęściej używa się do rozrywki i przechowywania danych w scyfryzowanych czasach. Tym bardziej, że te sprzęty stały się podstawowym narzędziem w czasie pandemii.

Nowemu podatkowi zdecydowanie sprzeciwia się Federacja Konsumentów. Ta niezależna organizacja pozarządowa, która dba o interesy klientów, skierowała już list do Glińskiego, w którym apeluje o ograniczenie piractwa przy pomocy poprzez zwiększenie dostępu do legalnych i niedrogich treści w Internecie. Jeżeli dojdzie do ustanowienia nowego podatku to zdaniem Federacji Polacy „zobaczą podwyżkę na półce sklepowej. A jak szacują sprzedawcy może chodzić nawet o 300 złotych średniej podwyżki”.

Nie wszystkie mentole zostały wycofane ze sklepów. Sprzedawcy muszą milczeć, zakaz z 2017 wiąże im ręceNie wszystkie mentole zostały wycofane ze sklepów. Sprzedawcy muszą milczeć, zakaz z 2017 wiąże im ręceCzytaj dalej

Innego zdania jest ZAiKS, który zaapelował już do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyspieszenie prac nad projektem ustawy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Popularny lek po cichu zniknął z aptek. Jego skład budzi wiele wątpliwości
  2. Zakrwawiona kobieta leżała w śmietniku. Chwilę wcześniej urodziła dziecko. Straszne
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kontrole w Boże Ciało. Nie masz ważnego przedmiotu w samochodzie? Możliwe wysokie mandaty
Prawo jazdy kategorii B z nowymi uprawnieniami. Już niedługo zmiany w ustawiePrawo jazdy kategorii B z nowymi uprawnieniami. Już niedługo zmiany w ustawieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News