pieniadze-publicdomainpictures-cc0-community
publicdomainpictures.net
Autor Stanisław Węgrowski - 6 Maja 2020

Szykuje się nowy podatek? Chcą opodatkować rzeczy, których używamy na co dzień

Opłata reprograficzna ma być podatkiem od takich urządzeń, jak smartfony, tablety i inne urządzenia multimedialne. Rząd wraca do tego pomysłu, ponieważ może to przynieść spory zysk.

Opłata reprograficzna - szykuje się kolejny podatek

Rząd rozważa wprowadzenie opłaty reprograficznej. Ma to być podatek od urzędzeń technologicznych, np. smartfonów czy tabletów. Przedstawiciele ZAIKS-u cytowani przez Radio Zet twierdzą, że opłata reprograficzna ma wynosić 6 proc. wartości urządzenia, a wpływy do budżetu szacuje się na 300 milionów złotych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Psy tropiące potwierdziły tezę służb. Nowe, niepokojące informacje na temat poszukiwań 3,5-letniego Kacpra

Na temat opłaty reprograficznej wypowiadał się także minister kultury Piotr Gliński, który w rozmowie z Wirtualną Polską zwrócił uwagę, że Polska to jeden z ostatnich krajów europejskich, który nie wprowadził takiej opłaty. Zdaniem ministra kultury czas pandemii to najlepszy moment na wprowadzenie opłaty reprograficznej i zaznaczył, że część środków z nowego podatku zostałaby przekazana na fundusz artystyczny.

TVN ujawnia: Poczta Polska zamówiła 3 mln więcej kart do głosowania, niż jest wyborców. Kuriozalne wytłumaczenieTVN ujawnia: Poczta Polska zamówiła 3 mln więcej kart do głosowania, niż jest wyborców. Kuriozalne wytłumaczenieCzytaj dalej

Opłata reprograficzna w wysokości 6 procent? Gliński zaprzecza

Minister kultury nie podał jednak, ile może wynosić opłata reprograficzna, ale zaprzeczył doniesieniom, że miałoby to być 6 procent. Jego zdaniem będzie to znacznie mniej. Gliński powiedział też, że brakuje regulacji chroniących interesy twórców. Warunkiem wprowadzenia opłaty reprograficznej jest stworzenie funduszu dla artystów.

Minister cyfryzacji przeciwny opłacie reprograficznej

Co ciekawe, rząd nie jest zgodny co do słuszności wprowadzenia opłaty reprograficznej. - Nie jesteśmy zwolennikami takiego rozwiązania - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski w programie “Money. To się liczy”. I zapowiedział rozmowy z ministrem Glińskim na temat nowego podatku.

Szef resortu cyfryzacji odniósł się także do pomysłu utworzenia funduszu dla artystów. I w tym przypadku ostudził emocje związane z wprowadzaniem nowych rozwiązań. - Mój argument jest taki: poczekajmy, jak będzie wyglądać opodatkowanie platform cyfrowych. Być może cel, o którym mówi minister Gliński, słuszny skądinąd, będziemy mogli osiągnąć w ten sposób - powiedział Zagórski.

Kolejny cios w pracowników? Rząd chce, żeby pracodawca mógł czasowo cię zwolnić i wysłać na zasiłekKolejny cios w pracowników? Rząd chce, żeby pracodawca mógł czasowo cię zwolnić i wysłać na zasiłekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chłopiec spadł ze schodów, uderzył główką o beton. Matka była nietrzeźwa
  2. 11-latka z domu zastępczego jest w ciąży. Zaskakujące, kto okazał się być ojcem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. 4 osoby ranne, chwile grozy w McDonald’s. Kazali wyjść klientce, nie wytrzymała

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News