Nie będzie odszkodowań za opóźniony lot?
Pexels.com/Lai Tsan Chan
Autor Kasper Starużyk - 23 Czerwca 2020

Za opóźniony lot powinno być odszkodowanie. Ale możesz go w ogóle nie zobaczyć

Już niedługo odszkodowanie za opóźniony lot może być trudniejsze do uzyskania. Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, Pasażerowie nie będą mogli ubiegać się o pieniądze za opóźnienia w locie lub za jego odwołanie z powodu usterki technicznej samolotu.

Linie lotnicze bardzo niechętnie płacą odszkodowania pasażerom za opóźnienia lotów. Ponadto Komisja Europejska rozważa wprowadzenie niekorzystnych dla pasażerów zmian w obecnie obowiązującym ustawodawstwie. Wśród proponowanych do uchwalenia zapisów jest między innymi brak odszkodowań za techniczne usterki maszyn, czy wydłużenie czasu opóźnienia po którym przysługują pieniądze. Zmiany najprawdopodobniej dotkną także lotów odwołanych z przyczyny pandemii koronawirusa.

70 proc. mniej odszkodowań za opóźniony lot

Zgodnie z obecnymi przepisami za opóźniony o przynajmniej trzy godziny lub odwołany lot pasażerowi należy się odszkodowanie. Jego wysokość zależy od odległości i kierunku podróży. W przypadku lotów wewnątrz Unii Europejskiej do 1,5 tys. km odszkodowanie wynosi 250 euro, powyżej tego dystansu, ale gdy podróżujemy na odległość mniejszą niż 3500 km odszkodowanie przysługuje do 400 euro, a najwyższe odszkodowanie - bo aż 600 euro - otrzymają pasażerowi, których samolot leciał dalej niż 3500 kilometrów. Taki cennik może być już niedługo nieaktualny. Obecnie w Komisji Europejskiej toczą się dyskusje nad zmianą zapisów w tym zakresie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowa opłata osuszy nam portfele. Duże podwyżki po kilkaset złotych, szczególnie na jedną kategorię towarów
2. Zakonnica zamiast kochać osierocone dzieci, odbierała im życie w okropny sposób. Niewyobrażalnie tragiczne, proceder zbiorowy

Linie lotnicze lobbują w Komisji Europejskiej, aby odszkodowanie za opóźnienie lub odwołanie lotu nie dotyczyło awarii technicznej samolotu. Obowiązujące w tej chwili prawo mówi jasno, że obowiązkiem linii lotniczych jest utrzymanie maszyn w odpowiednim stanie, a usterka nie jest żadną okolicznością nadzwyczajną. W praktyce jednak nie jest tak kolorowo, a linie wymyślają najróżniejsze powody by tylko nie wypłacić odszkodowań. Jak podaje Airhelp, jeżeli ta zmiana weszłaby w życie, prawo do odszkodowania straciłoby ponad 70% pasażerów.

Odszkodowania a koronawirus

Co więcej, linie lotnicze coraz częściej odmawiają wypłaty gotówki za odwołane loty. Komisja Europejska pozwoliła, by z powodu pandemii klienci mogli zamiast pieniędzy wybrać vouchery na wyjazdy w późniejszym terminie. Z reguły linie lotnicze całkowicie blokują możliwość przelewu na konto, wskazując, że voucher to jedyna możliwa opcja - co nie jest zgodne z prawem. Okazuje się też, że taktyka odmowy zwrotu środków nie jest jednak, jak mogłoby się wydawać, domeną wyłącznie tanich linii lotniczych.

Tylko przez okres pandemii koronawirusa Europejskie Centrum Konsumenckie zanotowało aż 540 spraw z Polski. – Skargi najczęściej dotyczą zwrotu w formie vouchera, mimo niewyrażenia na to zgody przez konsumentów, a także opóźnień w zwrocie pieniędzy oraz problemów z komunikacją, szczególnie gdy chodzi o bilety kupione u pośrednika – tłumaczy Joanna Sołtan w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Źródło: Rzeczpospolita

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najwyższy stopień zagrożenia na południu Polski. Będzie bardzo niebezpiecznie
  2. Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
  3. Od 28 lat szukają winnych morderstwa polskiego premiera. Jest nowe otwarcie. ws. zabójstwa Jaroszewiczów
  4. Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
  5. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  6. „Jarek, czemu nie poleciałeś z bratem?". Kontrowersyjny manifest taksówkarza
Nowe stawki VAT od początku lipca. Wiemy już, co zdrożeje i lepiej uszykuj więcej pieniędzy na zakupyNowe stawki VAT od początku lipca. Wiemy już, co zdrożeje i lepiej uszykuj więcej pieniędzy na zakupyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News