odliczenie VAT
Flickr/Marco Verch Professional Photographer
Autor Paulina Musianek - 9 Stycznia 2020

Jeden błąd a stracisz prawo do odliczenia VAT. Nowe przepisy są bezlitosne

Odliczenie VAT może być niemożliwe, jeśli przedsiębiorca poda błędny NIP. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, jak donosi DGP.

Odliczenie VAT niemożliwe przez... błąd w numerze NIP

Odliczenie VAT to podstawowe prawo podatnika VAT. Może to zrobić, jeżeli nabyte towary i usługi są wykorzystywane przez tegoż podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, a także gdy posiada dowóz zakupu w postaci faktury.

Kluczową zmianę wprowadza art. 106b ust. 5 ustawy o VAT. Zgodnie z nim, jeżeli sprzedawca zarejestruje sprzedaż na kasie fiskalnej i wyda paragon, to będzie on mógł być wymieniony na fakturę, tylko jeśli na paragonie był NIP.

Co najmniej 1570 zł więcej dla emerytów. Nie wiadomo jednak, ile z tych pieniędzy zostanie w ich kieszeniachCo najmniej 1570 zł więcej dla emerytów. Nie wiadomo jednak, ile z tych pieniędzy zostanie w ich kieszeniachCzytaj dalej

Co istotne, musi to być poprawny numer NIP. Jak czytamy w DGP, jeśli klient poda sprzedawcy całkowicie nieprawidłowy numer identyfikacji podatkowej, to nie będzie mógł w przyszłości tego poprawić. Oznacza to, że straci prawo do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu i odliczenia VAT.

Dobrą informacją jest, że dopuszczalna jest poprawa numeru, jeśli pomyłka była oczywista, czyli na przykład w przypadku omyłkowego przestawienia kolejności cyfr.

Nie można za to zrobić korekty, gdy na paragonie w ogóle nie podano numeru NIP nabywcy, podano inny numer lub gdy NIP jest całkowicie błędny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzej
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. Emeryci dostaną nawet blisko 2 tys. zł więcej. Wystarczy, że spełnią warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News