Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Od 1 lipca skarbówka będzie mogła zajrzeć na konto każdego Polaka. Urząd tłumaczy, kiedy skorzysta
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 02.06.2022 16:49

Od 1 lipca skarbówka będzie mogła zajrzeć na konto każdego Polaka. Urząd tłumaczy, kiedy skorzysta

EN 01461368 0013
Marek BAZAK/East News

Skarbówka będzie miała wgląd do kont wszystkich Polaków. Do tej pory takie prawo przysługiwało Krajowej Administracji Skarbowej tylko w przypadku osób podejrzanych. O zmianach, które zaczną obwiązywać od 1 lipca, poinformowała dzisiejsza "Rzeczpospolita".

Od 1 lipca 2022 r. banki będą zobowiązane do przekazywania urzędom skarbowym informacji dotyczących posiadanej liczby kont, środkach na nich zgromadzonych i dokonywanych transakcjach. Przepis budzi wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich.

W myśl przepisów obecnie obowiązujących skarbówka może żądać dostępu do informacji o środkach zgromadzonych na kontach w przypadku "osób podejrzanych", gdzie zachodzą wątpliwości co do pochodzenia pieniędzy.

Po 1 lipca urzędy skarbowe będą mogły już prosić o dostęp do każdego konta należącego do dowolnej "osoby fizycznej". Ponadto o zgodę na prześwietlenie konta będzie mogło wystąpić znacznie więcej osób.

Obecnie o wgląd w konto może wystąpić szef Krajowej Administracji Skarbowej i naczelnik urzędu celno-skarbowego. Po zmianach takie prośby będą mogli zgłosić również naczelnicy urzędów skarbowych.

Szef KAS: przepis będzie stosowany tylko w uzasadnionych przypadkach

Szef KAS Bartosz Zbaraszczuk zapewnia, że skarbówka nie ma zamiaru nadużywać przepisu. Z słów Zbaraszczuka wynika, że będzie używany tylko w uzasadnionych przypadkach, np. takich jak domniemanie o pieniądzach pochodzących z przestępstw finansowych.

W sprawie przepisu interweniował już RPO Marcin Wiącek. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę, że zmiana przepisów nie ma wystarczającego uzasadnienia i mocno ingeruje w prywatność obywateli.

Rząd nie wyklucza jednak jeszcze zmian w ostatecznym brzmieniu przepisów. Resort finansów wyraża postawę otwartą na inne propozycje.