BiznesINFO.pl
EN 01461368 0013

Marek BAZAK/East News

Od 1 lipca skarbówka będzie mogła zajrzeć na konto każdego Polaka. Urząd tłumaczy, kiedy skorzysta

2 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Skarbówka będzie miała wgląd do kont wszystkich Polaków. Do tej pory takie prawo przysługiwało Krajowej Administracji Skarbowej tylko w przypadku osób podejrzanych. O zmianach, które zaczną obwiązywać od 1 lipca, poinformowała dzisiejsza "Rzeczpospolita".

Od 1 lipca 2022 r. banki będą zobowiązane do przekazywania urzędom skarbowym informacji dotyczących posiadanej liczby kont, środkach na nich zgromadzonych i dokonywanych transakcjach. Przepis budzi wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich.

W myśl przepisów obecnie obowiązujących skarbówka może żądać dostępu do informacji o środkach zgromadzonych na kontach w przypadku "osób podejrzanych", gdzie zachodzą wątpliwości co do pochodzenia pieniędzy.

Po 1 lipca urzędy skarbowe będą mogły już prosić o dostęp do każdego konta należącego do dowolnej "osoby fizycznej". Ponadto o zgodę na prześwietlenie konta będzie mogło wystąpić znacznie więcej osób.

Obecnie o wgląd w konto może wystąpić szef Krajowej Administracji Skarbowej i naczelnik urzędu celno-skarbowego. Po zmianach takie prośby będą mogli zgłosić również naczelnicy urzędów skarbowych.

Szef KAS: przepis będzie stosowany tylko w uzasadnionych przypadkach

Szef KAS Bartosz Zbaraszczuk zapewnia, że skarbówka nie ma zamiaru nadużywać przepisu. Z słów Zbaraszczuka wynika, że będzie używany tylko w uzasadnionych przypadkach, np. takich jak domniemanie o pieniądzach pochodzących z przestępstw finansowych.

W sprawie przepisu interweniował już RPO Marcin Wiącek. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę, że zmiana przepisów nie ma wystarczającego uzasadnienia i mocno ingeruje w prywatność obywateli.

Rząd nie wyklucza jednak jeszcze zmian w ostatecznym brzmieniu przepisów. Resort finansów wyraża postawę otwartą na inne propozycje.

Tagi:

FiskusMinisterstwo Finansówkonta bankowe

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Ceny wody pójdą do góry. Samorządy naciskają na Wody Polskie

Czytaj więcej >

Finanse

Ceny energii elektrycznej wzrosną nawet o 100 %. Prognozy na 2023 rok

Czytaj więcej >

Finanse

Polskie wakacje kredytowe ucieszyły Polaków. Banki nastawione sceptycznie

Czytaj więcej >

Finanse

Na czternastą emeryturę trzeba poczekać. ZUS wyjaśnia

Czytaj więcej >

Finanse

Wakacje kredytowe już pewne. Jest podpis prezydenta

Czytaj więcej >

Finanse

Zmiany w podatku od deszczu. Zapłaci go więcej osób

Czytaj więcej >