BiznesINFO.pl
EN 01009290 0003 (2)

PIOTR GRZYBOWSKI/East News

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

16 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Od 1 lipca rząd zdecydował się na wydłużenie listy bezpłatnych badań, jakie ubezpieczeni w NFZ będą mogli zrealizować w przychodniach POZ. Dodatkowe zmiany mają nastąpić jeszcze tej jesieni, w ramach opieki koordynowanej. Przepis może wprowadzić jednak sporo komplikacji, donosi rynekzdrowia.pl.

Już w lipcu przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mogły wykonać dziewięć dodatkowych badań, na które skierują pacjentów lekarze rodzinni. Do tej porty kierowali na nie lekarze specjaliści. Celem zmian jest skrócenie czasu oczekiwania na badania. Z usług będą mogli skorzystać wszyscy ubezpieczeni w NFZ.

Badania, które będzie można zrealizować w przychodniach od 1 lipca 2022 r.

Rynekzdrowia.pl podaje, że na liście znalazły się badania biochemiczne i immunochemiczne: ferrytyna (teraz w koszyku POZ było badanie poziomu żelaza, które jak przyznawali lekarze, jest mniej miarodajne); witamina B12; kwas foliowy; anty–CCP; CRP - szybki test ilościowy (populacja do ukończenia 6 r.ż.); przeciwciała anty-HCV; transglutaminaza tkankowa. Badania kału: antygen H. pylori w kale. Badania mikrobiologiczne: strep-test, wykrywający antygen paciorkowca.

Całość nowych badań w pakiecie ma być finansowana z tzw. małego budżetu powierzonego. Lekarz Jacek Krajewski z porozumienia zielonogórskiego zauważa jednak, że brakuje odpowiednich wycen oferowanych badań.

"Od lipca będziemy mogli diagnozować więcej. Cieszy fakt, że rządzący doceniają role POZ, ale od blisko roku czekamy na zaproponowanie modelu opieki koordynowanej. Ciągle brakuje także wycen proponowanych świadczeń. Takie zmiany powinny być prowadzone kompleksowo." - pisze na Twitterze Krajewski.

Koordynowana opieka już tej jesieni

Dokładne rozliczenia mają być jednak gotowe do jesieni, kiedy to koordynowana opieka ma ruszyć w całej okazałości. Przychodnie POZ, które do programu przystąpią mają mieć znacznie większe możliwości leczenia tzw. chorób cywilizacyjnych (cukrzyca, astma, POChP).

Prace nad ustalaniem dokładnego budżetu na odpowiednie działania jeszcze trwają, a szczegółów nadal brak, podaje rynekzdrowia.pl.

Tagi:

NFZ

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

ZUS upomina Polaków, tysiące z nich wciąż nie aktywowało bonu turystycznego. Pieniądze mogą przepaść

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska i Świat

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >
NFZ bierze się za kontrole przychodni.

Polska i Świat

Rząd będzie zmieniał program "Profilaktyka 40 plus". Wejdzie w skład medycyny pracy

Czytaj więcej >