Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe wnioski ws. 800 plus. Już za chwilę rusza nabór, rodzice muszą wiedzieć
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 27.01.2024 18:14

Nowe wnioski ws. 800 plus. Już za chwilę rusza nabór, rodzice muszą wiedzieć

Pieniądze
BiznesINFO

W połowie roku rozpocznie się kolejny okres świadczeniowy dla programu Rodzina 800 plus. Oznacza to konieczność złożenia nowego wniosku przez rodziców o przyznanie pieniędzy ze świadczenia. Pierwszy termin jest już za rogiem.

Kolejny okres 800 plus

Program 800 plus, znany do końca zeszłego roku pod nazwą 500 plus, wszedł w życie w 2016 roku. Jak przypomina portal biznes.interia.pl, celem programu jest wsparcie rodzin w opiece i zaspokajaniu potrzeb dzieci.

Według obowiązujących przepisów, okres świadczeniowy programu trwa od 1 czerwca do 31 maja. Nawet jeżeli w danym przypadku uprawnienia są utrzymywane ze względu na wiek, to wraz z końcem maja następuje swoisty “reset” i konieczne jest złożenie nowych wniosków.

Właśnie się zaczęło, miliony Polaków dostaną listy z ZUS. Wiemy co się dzieje

ZUS ogłasza nabór wniosków na 800 plus. Terminy już za pasem

Wnioski o przyznanie świadczenia będzie musiało złożyć kilka milionów Polaków. Oznacza to, że trzeba będzie się liczyć z terminami, których przekroczenie nie skończy się najlepiej.

Okazuje się jednak, że terminy są w zasadzie tuż za rogiem. Składanie wniosków o przyznanie 800 plus na nowy okres rozliczeniowy będzie możliwe od czwartku 1 lutego. Złożenie wniosku w przewidzianym przez prawo terminie, czyli do 30 czerwca, gwarantuje wypłatę świadczenia przez cały okres świadczeniowy. Po tym terminie wyrównanie za czerwiec mogą otrzymać jedynie rodzice dzieci nowonarodzonych bądź świeżo przyjętych do rodziny zastępczej.

Wnioski ws. 800 plus tylko elektronicznie

Tradycyjnie już, złożenie wniosków o przyznanie 800 plus będzie możliwe wyłącznie drogą elektroniczną. Dla rodziców udostępnione zostaną cztery drogi - portal Emp@tia, aplikacja mZUS oraz PUE ZUS, a także bankowość elektroniczna.

Niedopuszczenie opcji tradycyjnych ma służyć zwiększeniu dostępności programu dla beneficjentów. Jako inną zaletę podano również uproszczenie procesu - w przypadku ponownego składania wniosku, część danych może zostać przeniesiona z poprzedniego dokumentu.

źródło: biznes.interia.pl