BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Nowa Zelandia. Osoby urodzone po 2009 roku nie będą mogły kupić papierosów

14 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Nowa Zelandia wprowadzi zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 roku. Przeciwnicy tego pomysłu wskazują, że zakaz będzie sprzyjać sprzedaży na czarnym rynku.

Nowa Zelandia zakaże sprzedaży papierosów

Parlament Nowej Zelandii przyjął pakiet ustaw antynikotynowych, który zakłada wprowadzenie zakazu sprzedaży papierosów urodzonym po 1 stycznia 2009 roku. Za naruszenie tego przepisu grozić będzie grzywna w wysokości do ok. 95 tys. dol., podaje “The Guardian”.

Nowozelandzka  wiceminister zdrowia Ayesha Verrall wskazała, że takie rozwiązanie będzie miało szereg korzyści, m.in. dłuższe i zdrowsze życie mieszkańców a także oszczędności w służbie zdrowia.

Nowe przepisy ograniczą również liczbę sprzedawców detalicznych posiadających pozwolenie na handel papierosami o 90 proc. z 6 tys. do 600 z końcem 2023 roku. Co ciekawe zakaz nie będzie obejmował sprzedaży e-papierosów.

Libertariańska partia opozycyjna ACT potępiła legislację, wskazując, że zakaz uderzy w małe sklepiki, a także będzie sprzyjać rozwojowi czarnego rynku.  

Palenie papierosów na świecie

W ciągu ostatniej dekady znacznie spadła liczba palaczy wśród mieszkańców Nowej Zelandii. Obecnie papierosy pali jedynie 8 proc. populacji kraju.

Dla porównania, w raporcie Głównego Inspektoratu Sanitarnego z 2019 roku do codziennego palenia papierosów przyznaje się aż 21 proc. Polaków

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że problem uzależnienia dotyczy aż 1,2 miliarda ludzi. Jednocześnie zwraca uwagę na wysoką liczbę przedwczesnych zgonów w młodym i średnim wieków związanych z paleniem tytoniu.

Tagi:

papierosysprzedaż

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]