BiznesINFO.pl
polska niemcy flaga

domena publiczna

Niemiecki producent samochodów szuka lokalizacji dla nowej gigafabryki. Bierze pod uwagę tylko Polskę i Słowację

10 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Grupa Volkswagen zamierza wybudować nową fabrykę do produkcji baterii elektrycznych. Inwestycja ta miałaby powstać w obrębie Polski lub Słowacji. Datę uruchomienia produkcji szacuje się na 2027 rok — donosi wtorkowa „Rzeczpospolita”.

Polska w ważnej grze

Z informacji „Rz” wynika, że Volkswagen bierze pod uwagę tylko dwa kraje: Polskę i Słowację. Budowa fabryki baterii miałaby rozpocząć się za dwa lata, a ich produkcja — za cztery. Wartość inwestycji szacuje się na 2 mld dolarów.

Niezależne anonimowe źródła donoszą, że firma bierze pod uwagę uruchomienie fabryki w okolicach Głogowa lub sąsiedztwie Jawora (wcześniej zainwestował w tych okolicach Mercedes-Benz).

W przypadku pierwszej lokalizacji inwestycja mieściłaby się w obrębie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a w przypadku drugiej — na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (VW ma tu już jeden zakład, w którym produkowane są silniki do samochodów). Obie lokalizacje mają dobry dostęp do autostrady A4, drogi ekspresowej S3 oraz licznych połączeń kolejowych.

Warto wspomnieć, że w największej fabryce niemieckiego koncernu zlokalizowanej w Wolfsburgu zatrudnionych jest 50 tys. osób.

Ostateczną decyzję poznamy niebawem

Przed świętami Bożego Narodzenia Oliver Blume, prezes VW miał powiedzieć w trakcie rozmowy z inwestorami, że decyzja dotycząca wyboru lokalizacji zostanie podjęta wkrótce. Na stronie dziennika czytamy, że może to być kwestia kilku najbliższych dni.

Tagi:

SamochódNiemcypraca

Maria Gil-SobczykAutor

Wydawca Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.gil-sobczyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Biedronka oferuje sprzęt elektroniczny w absurdalnie niskich cenach. Promocja od poniedziałku w sklepach

Czytaj więcej >

Handel

Niemiecki dyskont Woolworth wkracza do Polski. W tym roku pierwsze sklepy

Czytaj więcej >
Napoje energetyczne mogą być szkodliwe

Handel

Minister sportu Kamil Bortniczuk proponuje ograniczenie sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci i młodzieży

Czytaj więcej >

Handel

Masło już dawno nie było tak tanie. Kaufland zdecydowanie prześcignął inne sklepy

Czytaj więcej >

Handel

Alarmująca sprzedaż popularnych „małpeczek”. Na horyzoncie widać zmiany

Czytaj więcej >

Handel

Kaufland płaci klientom, jeśli stoją w kolejce do kas dłużej niż 5 minut

Czytaj więcej >