BiznesINFO.pl > Handel > Niemiecki producent samochodów szuka lokalizacji dla nowej gigafabryki. Bierze pod uwagę tylko Polskę i Słowację
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 10.01.2023 10:52

Niemiecki producent samochodów szuka lokalizacji dla nowej gigafabryki. Bierze pod uwagę tylko Polskę i Słowację

polska niemcy flaga
domena publiczna

Grupa Volkswagen zamierza wybudować nową fabrykę do produkcji baterii elektrycznych. Inwestycja ta miałaby powstać w obrębie Polski lub Słowacji. Datę uruchomienia produkcji szacuje się na 2027 rok — donosi wtorkowa „Rzeczpospolita”.

Polska w ważnej grze

Z informacji „Rz” wynika, że Volkswagen bierze pod uwagę tylko dwa kraje: Polskę i Słowację. Budowa fabryki baterii miałaby rozpocząć się za dwa lata, a ich produkcja — za cztery. Wartość inwestycji szacuje się na 2 mld dolarów.

Niezależne anonimowe źródła donoszą, że firma bierze pod uwagę uruchomienie fabryki w okolicach Głogowa lub sąsiedztwie Jawora (wcześniej zainwestował w tych okolicach Mercedes-Benz).

W przypadku pierwszej lokalizacji inwestycja mieściłaby się w obrębie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a w przypadku drugiej — na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (VW ma tu już jeden zakład, w którym produkowane są silniki do samochodów). Obie lokalizacje mają dobry dostęp do autostrady A4, drogi ekspresowej S3 oraz licznych połączeń kolejowych.

Warto wspomnieć, że w największej fabryce niemieckiego koncernu zlokalizowanej w Wolfsburgu zatrudnionych jest 50 tys. osób.

Ostateczną decyzję poznamy niebawem

Przed świętami Bożego Narodzenia Oliver Blume, prezes VW miał powiedzieć w trakcie rozmowy z inwestorami, że decyzja dotycząca wyboru lokalizacji zostanie podjęta wkrótce. Na stronie dziennika czytamy, że może to być kwestia kilku najbliższych dni.