Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemiecka prasa zaskoczyła swoim artykułem o Polsce. „Spektakularny sukces polskiej edukacji”
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 10.04.2023 17:56

Niemiecka prasa zaskoczyła swoim artykułem o Polsce. „Spektakularny sukces polskiej edukacji”

Flaga Niemiec
Domena publiczna

W ostatnich dniach na łamach niemieckiego dziennika ukazał się artykuł dotyczący polskiej oświaty. “Niemcy mogłyby się wiele nauczyć od Polski jeśli chodzi o system edukacji” - czytamy na łamach "Die Welt”, o czym informuje wp.pl. 

Niemieckie media o Polsce

W czwartek, 6 kwietnia, w niemieckim dzienniku "Die Welt” ukazał się zaskakujący artykuł. Dziennik nie kryje uznania dla polskiego systemu edukacji, podkreślając, że w Polsce oświata jest na wyższym poziomie, niż w Niemczech. ”Niemcy mogłyby się wiele nauczyć od Polski jeśli chodzi o system edukacji" - czytamy w "Die Welt”.

Dziennik pisze o „spektakularnym sukcesie edukacyjnym Polski”, podkreślając wysokie wyniki osiągane przez polskich uczniów i ogromne poświęcenie nauczycieli. Eksperci twierdzą, że sukces polskiego systemu edukacji wynika z radykalnej reformy szkolnictwa pod koniec 1990 r. Wtedy zaktualizowano programy nauczania, zmodernizowano przedszkola, wprowadzono obowiązkową zerówkę i zlikwidowano małe wiejskie szkoły, w których wcześniej nauczyciele uczyli kilka poziomów jednocześnie. 

Badania nie kłamią

„Die Welt” powołuje się na wyniki międzynarodowych porównań umiejętności uczniów - badanie PISA - przeprowadzane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W badaniu przeprowadzonym w 2000 r. wyniki polskich uczniów były jeszcze poniżej średniej wśród krajów OECD. „Od tamtego czasu polscy uczniowie stale poprawiają się we wszystkich trzech dziedzinach (czytanie, liczenie, nauki przyrodnicze – red.), a dziś system edukacji tego kraju jest jednym z najskuteczniejszych w międzynarodowych badaniach porównawczych” - komentuje korespondent „Die Welt”, Tobias Kaiser.

Jesteśmy w światowej czołówce

Ekspert w dziedzinie edukacji, Tomasz Gajderowicz, jest zdania, że "wyniki polskich uczniów poprawiły się spektakularnie w minionych 20 latach". „Z całego świata zgłaszają się eksperci edukacyjni, którzy chcą wiedzieć, jak tego dokonaliśmy” - mówi ekspert korespondentowi.

Dodał, że Warszawanależy do miejsc z najskuteczniejszym systemem edukacji na świecie” i „gra w jednej lidze z Singapurem czy Szanghajem”. Spośród krajów UE podobnie dobrze do Polski wypada jedynie Estonia.

Na oświatę nie wydajemy dużych pieniędzy

Niemiecki dziennik zwraca uwagę na fakt, że w porównaniu z innymi państwami, Polska "nie wydaje szczególnie dużo pieniędzy na oświatę”. „Niemcy mogą się wiele nauczyć od Polaków. W porównaniu z Niemcami i innymi krajami uprzemysłowionymi Polska mało wydaje na edukację, a mimo to polscy uczniowie osiągają świetne wyniki, które od lat się poprawiają” - mówi cytowany w "Die Welt" Andreas Schleicher, osoba odpowiedzialna w OECD za badania PISA.

„Die Welt” odniósł się również do reform edukacji przeprowadzonych przez obecny rząd. Nie uszło uwadze dziennikarza, że w ostatnich latach częściowo cofnięto reformy z 1999 r. „Bowiem pomimo międzynarodowego uznania w samej Polsce reformy te były kontrowersyjne. Szczególnie wcześniejszy wiek szkolny i zamknięcie wiejskich szkół nie było akceptowane przez wielu starszych wyborców na wsiach” - czytamy w dzienniku.