Niemcy powinni, zdaniem ekspertów, stopniowo wracać do normalności
Piotr Molecki/East News
Autor Maria Glinka - 13 Kwietnia 2020

Niemieccy naukowcy proponują odważne rozwiązania na czas pandemii. Sugerują luzowanie wielu obostrzeń

Niemcy będą powoli wracać do normalnego funkcjonowania? Zmniejszenie obostrzeń w szkolnictwie oraz nowe rozwiązania w transporcie publicznym proponują badacze z Narodowej Akademii Nauk Leopoldina.

Niemcy powinni otworzyć niektóre szkoły

Niemcy, tak jak wiele państw europejskich, podjęły decyzję o zamknięciu placówek oświatowych. Zdaniem naukowców z Leopoldiny pierwszy etap stopniowego uruchamiania kraju powinien polegać na otwarciu szkół podstawowych i ponadpodstawowych I stopnia (np. gimnazjów).

W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia i podtrzymania zasady zachowania dystansu społecznego badacze zalecają zmniejszenie liczebności grup do 15 uczniów. Obowiązek zasłaniania nosa i ust maseczką lub innym materiałem ochronnym miałby zostać rozszerzony o placówki oświatowe, jeśli doszłoby do ich otwarcia.

Największy samolot świata leci do Polski. Wiezie przesyłkę, na którą czekają wszyscyNajwiększy samolot świata leci do Polski. Wiezie przesyłkę, na którą czekają wszyscyCzytaj dalej

Zdaniem Leopoldiny należy skupić się na „podstawowych przedmiotach”, do których zaliczają się język niemiecki i matematyka.

Wyższe roczniki w szkołach ponadpodstawowych oraz uczelnie wyższe miałyby w dalszym ciągu pracować w trybie zdalnym. Eksperci zalecają nauczanie online do końca semestru i nieodwoływanie egzaminów końcowych m.in. matur – pisze bankier.pl.

Badacze stoją na stanowisku, że opieka w żłobkach i przedszkolach powinna zostać wznowiona „tylko w bardzo ograniczonym zakresie” z uwagi na brak świadomości o skali problemu, która jest częstym zjawiskiem wśród młodszych dzieci.

Czy stosowany codziennie przez miliony ludzi produkt może zapobiegać koronawirusowi? Zbadają to duńscy naukowcyCzy stosowany codziennie przez miliony ludzi produkt może zapobiegać koronawirusowi? Zbadają to duńscy naukowcyCzytaj dalej

Nowe rozwiązania w transporcie publicznym i zakładach pracy

Leopoldina twierdzi, że niezbędne jest wprowadzenie obowiązku zakrywania nosa i ust w transporcie publicznym oraz we wszystkich innych miejscach, w których „nie jest możliwe zachowanie 2 metrów odstępu”.

Co więcej, naukowcy zalecają wdrożenie nowego systemu rezerwacji miejsc, który ułatwi zachowanie odpowiedniego dystansu między pasażerami.

W dalszym ciągu powinna zostać podtrzymana praca zdalna we wszystkich zakładach, w których jest to możliwe. Eksperci zalecają zastosowanie trybu zmianowego, aby nie narażać pracowników na zbyt duży kontakt między sobą.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Rzecznik polskiej policji opublikował niepokojące nagranie. Powinniśmy się bać?

Niektóre branże powinny wznowić działalność

Przy zachowaniu zasady dystansu społecznego zalecane jest stopniowe wznawianie działalności hoteli, restauracji, handlu oraz wydarzeń sportowych i kulturalnych.

Poza tym Leopoldina postuluje użycie aplikacji mobilnej do monitorowania osób zakażonych koronawirusem oraz tych, które miały z nimi styczność. Dzięki tej nowince technologicznej możliwe jest przesyłanie danych geolokalizacyjnych do właściwych instytucji. Badacze popierają ten mechanizm i zwracają uwagę, że jego użycie jest uzależnione od zgody użytkownika, a więc nie narusza prywatności obywateli.

Poczta Polska rozpoczęła sprzedaż maseczek ochronnych. Cena jest powalająca, a mimo to już zniknęłyPoczta Polska rozpoczęła sprzedaż maseczek ochronnych. Cena jest powalająca, a mimo to już zniknęłyCzytaj dalej

Niezbędne warunki, aby wrócić do normalności

W celu efektywnego wdrożenia propozycji sformułowanych przez badaczy konieczne jest spełnienie trzech warunków.

Po pierwsze, liczba nowych infekcji musi utrzymywać się na stałym poziomie. Po drugie, zasady higieny muszą być bezwzględnie przestrzegane. Po trzecie, musi powstać tzw. rezerwa w systemie zdrowia dla zakażonych pacjentów, która pozwoli na przyjęcie ich na oddział bez zakłócania regularnego trybu funkcjonowania ośrodków medycznych.

Zdaniem kanclerz Angeli Merkel wyniki badań Leopoldiny będą „bardzo ważnym” krokiem na drodze do otwierania kraju po najgorszych chwilach pandemii. Kanclerz nie wyklucza, że ich rekomendacje będą bodźcem do podjęcia politycznych decyzji w sprawie zniesienia lub zmodyfikowania niektórych restrykcji. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w środę 15 kwietnia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłumy ludzi i morze kwiatów na ulicach. Wzruszające wspomnienia z 10 kwietnia 2010
  2. Jest prosty sposób na ograniczenie ryzyka zarażenia bliskich w Wielkanoc. Wiele osób o nim zapomina
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Pierwszy region na świecie, który pokonał koronawirusa. Media: nie ma już ani jednego przypadku

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News