BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Niemieccy naukowcy proponują odważne rozwiązania na czas pandemii. Sugerują luzowanie wielu obostrzeń

13 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Niemcy będą powoli wracać do normalnego funkcjonowania? Zmniejszenie obostrzeń w szkolnictwie oraz nowe rozwiązania w transporcie publicznym proponują badacze z Narodowej Akademii Nauk Leopoldina.

Niemcy powinni otworzyć niektóre szkoły

Niemcy, tak jak wiele państw europejskich, podjęły decyzję o zamknięciu placówek oświatowych. Zdaniem naukowców z Leopoldiny pierwszy etap stopniowego uruchamiania kraju powinien polegać na otwarciu szkół podstawowych i ponadpodstawowych I stopnia (np. gimnazjów).

W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia i podtrzymania zasady zachowania dystansu społecznego badacze zalecają zmniejszenie liczebności grup do 15 uczniów. Obowiązek zasłaniania nosa i ust maseczką lub innym materiałem ochronnym miałby zostać rozszerzony o placówki oświatowe, jeśli doszłoby do ich otwarcia.

Zdaniem Leopoldiny należy skupić się na „podstawowych przedmiotach”, do których zaliczają się język niemiecki i matematyka.

Wyższe roczniki w szkołach ponadpodstawowych oraz uczelnie wyższe miałyby w dalszym ciągu pracować w trybie zdalnym. Eksperci zalecają nauczanie online do końca semestru i nieodwoływanie egzaminów końcowych m.in. matur – pisze bankier.pl.

Badacze stoją na stanowisku, że opieka w żłobkach i przedszkolach powinna zostać wznowiona „tylko w bardzo ograniczonym zakresie” z uwagi na brak świadomości o skali problemu, która jest częstym zjawiskiem wśród młodszych dzieci.

Nowe rozwiązania w transporcie publicznym i zakładach pracy

Leopoldina twierdzi, że niezbędne jest wprowadzenie obowiązku zakrywania nosa i ust w transporcie publicznym oraz we wszystkich innych miejscach, w których „nie jest możliwe zachowanie 2 metrów odstępu”.

Co więcej, naukowcy zalecają wdrożenie nowego systemu rezerwacji miejsc, który ułatwi zachowanie odpowiedniego dystansu między pasażerami.

W dalszym ciągu powinna zostać podtrzymana praca zdalna we wszystkich zakładach, w których jest to możliwe. Eksperci zalecają zastosowanie trybu zmianowego, aby nie narażać pracowników na zbyt duży kontakt między sobą.

Niektóre branże powinny wznowić działalność

Przy zachowaniu zasady dystansu społecznego zalecane jest stopniowe wznawianie działalności hoteli, restauracji, handlu oraz wydarzeń sportowych i kulturalnych.

Poza tym Leopoldina postuluje użycie aplikacji mobilnej do monitorowania osób zakażonych koronawirusem oraz tych, które miały z nimi styczność. Dzięki tej nowince technologicznej możliwe jest przesyłanie danych geolokalizacyjnych do właściwych instytucji. Badacze popierają ten mechanizm i zwracają uwagę, że jego użycie jest uzależnione od zgody użytkownika, a więc nie narusza prywatności obywateli.

Niezbędne warunki, aby wrócić do normalności

W celu efektywnego wdrożenia propozycji sformułowanych przez badaczy konieczne jest spełnienie trzech warunków.

Po pierwsze, liczba nowych infekcji musi utrzymywać się na stałym poziomie. Po drugie, zasady higieny muszą być bezwzględnie przestrzegane. Po trzecie, musi powstać tzw. rezerwa w systemie zdrowia dla zakażonych pacjentów, która pozwoli na przyjęcie ich na oddział bez zakłócania regularnego trybu funkcjonowania ośrodków medycznych.

Zdaniem kanclerz Angeli Merkel wyniki badań Leopoldiny będą „bardzo ważnym” krokiem na drodze do otwierania kraju po najgorszych chwilach pandemii. Kanclerz nie wyklucza, że ich rekomendacje będą bodźcem do podjęcia politycznych decyzji w sprawie zniesienia lub zmodyfikowania niektórych restrykcji. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w środę 15 kwietnia.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >