BiznesINFO.pl
Pxhere CC0

Pxhere CC0

Niedzielski mówi o powrocie wesel. Możliwe już w maju

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Wesele przekładane w nieskończoność to pandemiczna rzeczywistość tysięcy polskich par. Obowiązujące zakazy uniemożliwiają huczne obchody „najważniejszego dnia w życiu”, choć niektórzy łamią te zasady. Głos w sprawie możliwości organizowania wesel w najbliższej przyszłości zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są aktualne zasady w sprawie zgromadzeń

  • Od kiedy będzie można organizować wesele

  • Jaka będzie kolejność odmrażanych branż według ministra zdrowia

Wesele na cenzurowanym

Wesele to w dobie pandemii impreza zakazana. Obowiązujące obostrzenia wskazują, że w zgromadzeniach może uczestniczyć co najwyżej 5 osób, a obchody zaślubin nie mogą być organizowane. Tracą na tym nie tylko narzeczeni, lecz także cała branża ślubna. Rafał Tomkiewicz, DJ i konferansjer z Wrocławia przyznał, że w 2020 r. zagrał na zaledwie 9 weselach, a przed pandemią brał udział w ok. 20 rocznie. Czy również i ten rok trzeba będzie spisać na straty?

Niewykluczone. Dlatego też niektórzy decydują się na "zakazane" wesele, narażając się przy tym na dotkliwe konsekwencje. Przekonał się o tym właściciel sali bankietowej w Malanowie (woj. wielkopolskie), który 10 kwietnia wyprawił wesele na 81 osób.

Na miejscu natychmiast pojawiła się policja i sanepid. Wesele zostało przerwane, obiekt zamknięty, a goście wylegitymowani. Względem właściciela toczy się teraz postepowanie z art. 165 Kodeksu karnego za sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi. Może mu grozić nawet 8 lat więzienia.

Wesele jeszcze przed wakacjami? Minister zdrowia tłumaczy

W ubiegłym roku branża ślubna została odmrożona 6 czerwca. Czy również i w tym roku czerwiec okaże się szczęśliwym miesiącem dla par i organizatorów wesel? Wszystko wskazuje na to, że tym razem może być to nawet maj.

O kwestię wesel był pytany dzisiaj minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia ZET. Niewykluczone, że tego typu imprezy będzie można organizować jeszcze w maju. Jednak o dużym weselu można na razie zapomnieć - Niedzielski zaznaczył, że na pewno będą obowiązywały limity. Portal money.pl podaje, że w pierwszej fazie wesele będzie można organizować prawdopodobnie tylko na 25 osób.

W ubiegłym roku ograniczenia były zróżnicowane w zależności od regionu. Limity były wyznaczone na 50, 100 i 150 osób. Niewykluczone, że i tym razem rząd postawi na regionalizację. Minister zdrowia otwarcie podkreśla, że jest zwolennikiem tej strategii.

Nie tylko wesele zostanie odmrożone. Inne sektory już mogą przygotowywać się na otwarcie

Regionalizacja miałaby objąć także inne branże, również te najbardziej priorytetowe. Na szczycie listy odmrażania znajduje się edukacja. Minister zdrowia zaznacza, że powrót do szkół klas I-III również może być uzależniony od sytuacji epidemicznej w poszczególnych regionach Polski. Na antenie Radia ZET zdradził, że pracuje z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem, aby wszyscy uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej przynajmniej na kilka ostatnich tygodni tego roku szkolnego.

Jaka będzie dalsza kolejność łagodzenia obostrzeń? Niedzielski podejrzewa, że na początku zostaną uruchomione usługi (np. salony fryzjerskie i kosmetyczne), a chwilę później - handel. Następnie lockdown ma zostać zdjęty z hoteli. Branża hotelarska konsekwentnie podkreśla, że jeżeli nie będzie mogła przyjmować gości po 4 maja to cały sezon stanie pod znakiem zapytania.

Na samym końcu znajduje się gastronomia i branża fitness. Niedzielski tłumaczył, że przedłużanie lockdownu bazuje na wynikach badań, które dowodzą, że w tych miejscach ryzyko zakażenia jest „względnie duże”. Jak na razie nie wiadomo, czy rząd zdecyduje się na otwarcie gastronomii w formie obsługi na zewnątrz. Na ten krok postawiło kilka państw europejskich np. Wielka Brytania.

Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia kolejne decyzje w sprawie obostrzeń zostaną zaprezentowane w środę 21 kwietnia. Niedzielski stwierdził, że w trakcie konferencji rząd przedstawi, „co jeszcze zmieni się w tygodniu przedmajówkowym”. Można zatem spodziewać się drobnych poluzowań.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

WeseleObostrzeniaminister zdrowia

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >
Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >