Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Niedługo olbrzymia ilość Polaków dostanie wiadomość od swojego banku. Lepiej jej nie ignorować
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 22.01.2023 20:03

Niedługo olbrzymia ilość Polaków dostanie wiadomość od swojego banku. Lepiej jej nie ignorować

Czym jest umowa agencyjna, kiedy się ją zawiera i kogo dotyczy?
Domena publiczna

Niedawno miała miejsce reforma wskaźników referencyjnych. Stawki WIBOR zostały zamienione na indeks WIRON. Niektóre banki wysyłają do swoich klientów(kredytobiorców) aneksy do umów. O co w tym wszystkim chodzi. Na dole wyjaśniamy.

Zmiany w umowach kredytowych. Banki wysyłają aneksy do umów

Zastąpienie stawki WIBOR w istniejących umowach stawką WIRON jest możliwe w drodze aneksu, w zależności od umowy, natomiast sektor bankowy raczej sugeruje, żeby poczekać na określenie odgórnych warunków tranzycji wskaźników w drodze rozporządzenia - powiedział PAP Biznes Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

"W związku z tym, że WIRON można już stosować jako wskaźnik referencyjny w umowach jest możliwe, żeby na prośbę klienta, poprzez podpisania aneksu, zastąpić WIBOR na WIRON. Niektóre banki odpowiadają pozytywnie na takie wezwania klientów. Są też banki, które zaczęły wysyłać propozycje podpisania aneksów.” – informuje Białek.

Dodaje on, że nie należy jednak się spodziewać po stronie banków jakiegoś masowego ruchu, ponieważ po to przewidziano uregulowanie tej kwestii na poziomie rozporządzenia, żeby operację przeprowadzić sprawnie i co do zasady jednorazowo po uprzednim zidentyfikowaniu tzw. zdarzenia regulacyjnego.

- Oczywiście zastąpienie wskaźnika z mocy prawa w przypadku WIRON nie będzie dotyczyło wszystkich umów, czy instrumentów, bo w niektórych z nich są inne klauzule awaryjne (klauzule fallback), niektóre zawierają inny wskaźnik, a niektóre są sprzed regulacji BMR –mówił w rozmowie z PAP Biznes.

Jego zdaniem kolejna istotna kwestia to spread korygujący, który ma zobiektywizować tranzycję i zapewnić płynne przejście na nowy wskaźnik.

- Dlatego jako sektor bankowy raczej sugerujemy, żeby poczekać na określenie warunków tranzycji w rozporządzeniu i określenie zdarzenia regulacyjnego. Nie chcę ingerować w indywidualne decyzje ani klientów, ani banków, ale zasadniczo operacja powinna być przeprowadzona mocą rozporządzenia" – podsumował wchodzące zmiany Tadeusz Białek.

Tagi: kredyt