Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Niebywałe doniesienia ws. waloryzacji emerytur. Seniorzy jednak dostaną więcej?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 05.01.2024 22:05

Niebywałe doniesienia ws. waloryzacji emerytur. Seniorzy jednak dostaną więcej?

Seniorka
Pixabay/sabinevanerp

Wszyscy seniorzy pobierający emeryturę z niecierpliwością czekają na wieści dotyczące tegorocznej waloryzacji ich świadczeń. Teraz Główny Urząd Statystyczny podał kluczowe dane, które zmieniają dotychczasowe prognozy w tej sprawie. Czy seniorzy będą mogli liczyć na większą podwyżkę? 

Czym jest waloryzacja emerytur?

Waloryzacja emerytur i rent odbywa się co roku i jest to podwyższenie tych świadczeń w taki sposób, żeby jak najlepiej dopasować ich wysokość do sytuacji gospodarczej. Przy obliczaniu wskaźnika waloryzacji bierze się pod uwagę przede wszystkim poziom inflacji, przeciętne wynagrodzenie, a także inne czynniki. Teraz GUS podał dane, które pozwalają lepiej oszacować, na jaką podwyżkę będą mogli liczyć seniorzy w 2024 roku. 

Wysoki zwrot podatku? W tym roku się go nie doczekamy

GUS podał kluczowe dane

Według wstępnych szacunków GUS, inflacja w grudniu osiągnęła poziom 6,1 proc. w ujęciu rok do roku. To właśnie te dane pozwalają oszacować średnioroczną inflację za 2023 rok, co z kolei ma ogromne znaczenie w sprawie wysokości waloryzacji rent i emerytur, która odbędzie się już w marcu tego roku. 

Zobacz także: Gdzie zrobisz zakupy w święto Trzech Króli? Wiemy, które sklepy będą otwarte

Emeryci jednak dostaną większą podwyżkę?

Portal Interia Biznes prognozuje, że średnioroczna inflacja konsumencka za 2023 rok będzie na poziomie około 11,6 proc. Warto jednak pamiętać, że są to jedynie wstępne obliczenia, a konkretne dane GUS poda 15 stycznia. Natomiast ekonomista Santander BP Marcin Luziński przekazał Interii Biznes, że według niego wskaźnik inflacji emeryckiej wyniesie nieco ponad 12 proc.

Jeśli faktycznie taki scenariusz się sprawdzi, to minimalna emerytura po zwaloryzowaniu wyniesie około 1780,64 zł brutto. Natomiast ostatnie prognozy NBP wskazują na nieco niższy wzrost i zgodnie z ich szacunkiem najniższe świadczenie po podwyżce wyniosłoby 1769 złotych brutto.