BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nie ładuj telefonu na lotnisku! Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa mówi jak się pilnować w sezonie wakacyjnym

26 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Hakerzy mają coraz to bardziej wyszukane metody polowania na ofiary. Jednym z najczęściej przez nich wybieranymi miejscami do "łowienia" danych są lotniska, przez które rokrocznie przewijają się setki milionów pasażerów. Tłumaczymy jak poradzić sobie z za

Zbliża się sezon wakacyjny, a więc okres naszej wzmożonej obecności na lotniskach. Dostępność połączeń lotniczych, z jakiej możemy obecnie korzystać jest również niestety niemałą pożywka dla złodziei. Do tej pory byliśmy najczęściej ostrzegani o tym, aby nie zostawiać walizek bez opieki, bo może je ktoś ukraść, bo obsługa lotniska uzna je za materiał wybuchowy i przekaże do utylizacji, za którą to jeszcze my zapłacimy.

Od niedawna na lotniskach, ale też np w galeriach handlowych czeka na nas jeszcze inne zagrożenie. Hakerzy coraz częściej czyhają bowiem na nasze dane osobowe zawarte w telefonach czy tabletach. Raport IBM X-Force z 2019 r. pokazuje wyraźnie, że branża transportowa była drugim  najczęściej atakowanym sektorem w 2018 r. przez hakerów.

Zagrożenie na jakie możemy się narazić po podłączeniu do do portu USB w miejscu publicznym opisał Caleb Barlow, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, w wywiadzie udzielonym magazynowi Forbes. Barlow użył dosyć mocnych słów i osobom mniej zaznajomionym z technologią i cyberbezpieczeństwem wytłumaczył,  że podłączenie się do publicznego portu USB jest jak znalezienie na skraju drogi szczoteczki do zębów i włożenie jej do ust.

Może pomóc klasyczna ładowarka z wejściem do kontaktu

Wiceprezes X-Force Threat Intelligence w IBM Security wytłumaczył, że jest kilka sposobów na zabezpieczenie się przed możliwością kradzieży danych z naszego urządzenia mobilnego. Jednym z nich jest klasyczny sposób ładowania, za pomocą podłączenia ładowarki bezpośrednio do kontaktu, nie zaś tylko do publicznego portu USB.

Juice-Jack Defender także jest dobrym filtrem

Innym wymienionym przez eksperta sposobem jest zakupienie specjalnej wtyczki typu Juice-Jack Defender, którą zakłada się pomiędzy kablem do ładowania urządzenia, a portem USB. Takie rozwiązanie pozwoli na spokojnie ładować smartfona lub tableta, a wtyczka zabezpieczy nas przez możliwością wejścia hakerów do naszych danych.

Własny powerbank

Dużo bezpieczniejsze według Barlow’a jest także posiadanie własnego akumulatora, którym jest powerbank. Chociaż urządzenie typu powerbank także wymaga ładowania, to zainstalowanie w nim złośliwego oprogramowania, które potem zainfekuje nasz smartfon jest, póki co, niemal niemożliwe na tak szeroką skalę, aby wykorzystywać je do polowania na podróżnych.

Ekspert radzi również, aby uważać np. na kable pozostawione przy portach USB, niby przez zapominalskich podróżnych. Podłączenie się do publicznego portu za pomocą nieznajomych akcesoriów również może być groźne dla naszego telefonu.

Tagi:

cyberbezpieczeństwo

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Rodzinny sklep zamyka się po 33 latach działalności

Czytaj więcej >

Handel

Kontrolowane zakupy urzędników fiskusa. Jeśli prowadzisz biznes, lepiej uważaj

Czytaj więcej >
Uścisk dłoni, biznes, praca

Handel

Badanie "Zakupy firmowe". Przedsiębiorcy obawiają się opóźnień w płatnościach

Czytaj więcej >

Handel

Znane sieci handlowe pod lupą UOKiK. Grożą im bardzo wysokie kary

Czytaj więcej >

Handel

Rekordowy wzrost sprzedaży w Biedronce. Sieć odnotowała sprzedaż na poziomie 17,58 mld euro

Czytaj więcej >
Już nie zrobisz zakupów w sklepach pod szyldem Mila

Handel

Czesi robią zakupy w Polsce. W koszyku m.in. papierosy

Czytaj więcej >