Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > NFZ oferuje usługę za darmo. Pacjenci nie będą musieli nawet czekać w kolejce
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 25.01.2024 17:04

NFZ oferuje usługę za darmo. Pacjenci nie będą musieli nawet czekać w kolejce

NFZ
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Na większość wizyt w ramach NFZ trzeba bardzo długo czekać, a kolejki do specjalistów przeważnie są gigantyczne. Jednak okazuje się, że niektóre usługi Narodowego Funduszu Zdrowia są zupełnie darmowe i dostępne “od ręki”. Trzeba będzie jednak spełnić kluczowe warunki.  

Kolejki na NFZ są uciążliwe dla wielu Polaków

Bezpłatne wizyty do specjalistów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia niestety bardzo często wiążą się z gigantycznymi kolejkami. Po otrzymaniu odpowiedniego skierowania, na swoją kolej trzeba będzie poczekać najczęściej kilka miesięcy, choć czas ten może wydłużyć się nawet do roku. Jest to poważny problem dla wieku Polaków, którzy pilnie potrzebują skorzystać z usług lekarza specjalisty.

Zobacz także: Mało kto pamięta o tej uldze. Możesz odliczyć nawet 1520 złotych. Są jednak pewne warunki

Właśnie się zaczęło, miliony Polaków dostaną listy z ZUS. Wiemy co się dzieje

Ta darmowa usługa jest dostępna "od ręki"

Jak się jednak okazuje, są takie usługi oferowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, które nie wymagają długiego oczekiwania i są dostępne dla Polaków “od ręki”. Chodzi tu dokładnie o bezpłatną rehabilitację u fizjoterapeuty, która jest możliwa dzięki programowi “Recepta na ruch”. Taka rehabilitacja może odbywać się w placówce medycznej lub też w domu pacjenta. Należy pamiętać, że konieczne będzie spełnienie odpowiednich warunków. 

Nie trzeba czekać w kolejce, ale są warunki

Nie wszyscy będą mogli skorzystać z usługi darmowej rehabilitacji w ramach programu “Recepta na ruch”. Przede wszystkim należy otrzymać odpowiednie skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty, którzy wykonają pacjentowi podstawowe badania w celu wykluczenia potencjalnych przeciwwskazań. 

Kluczowy warunek jest taki, że pacjent musi mieć ukończone 25 lat i może samodzielnie brać udział w rehabilitacji, dzięki swojemu stanowi zdrowia. Trzeba także posiadać aplikację mojeIKP. Warto wspomnieć, że cały program rehabilitacyjny trwa 18 tygodni.

Tagi: NFZ