NFZ otrzyma dodatkowe środki z podatku cukrowego. Na początku będzie to bonus, potem będą to wpływy stałe
fot. Jacek Bogdan/Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 30 Grudnia 2019

NFZ pilnie poszukuje pieniędzy. Pomysłem kolejny podatek

NFZ zostanie zasilony wpływami z podatku cukrowego w wysokości 2,1 mld zł. W kolejnych latach będzie to już 3 mld zł, ale już nie ekstra, a zamiast środków z budżetu - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

NFZ dostanie wpływy z nowej opłaty

Specjaliści uważają, że podatek od cukru to świetny pomysł i może pozytywnie wpłynąć na nawyki żywieniowe Polaków. - To dobry pomysł i świetnie, że pieniądze trafią na zdrowie, a nie do budżetu. Ale dobrze byłoby, żeby był przeznaczone bezpośrednio na profilaktykę, leczenie cukrzycy czy na opiekę długoterminową - mówi “DGP” Małgorzata Gałązka-Sobota, ekspertka ds. zdrowia. I dodaje, że istotne jest to, czy to będą dodatkowe środki, czy też odciążą budżet od finansowania NFZ.

Gazeta pisze, że w pierwszym roku będzie to suma bonusowa. Ale w następnych latach dzięki nowej daninie budżet państwa zaoszczędzi. Tyle, ile wpłynie środków od producentów napojów, które zostaną przekazane NFZ. Ekspertka tłumaczy, że na dłuższą metę budżet się nie zmieni, a wprowadzenie podatku nie będzie odczuwalne dla pacjentów.

NFZ otrzyma miliardy

“Z opłaty zdrowotnej wpływy mają trafiać przede wszystkim do NFZ: w 2020 r. będzie to 2,1 mld zł z 2,3 mld zł zakładanych przychodów, a od 2021 r. - 2,8 mld zł z 3,1 mld zł całego podatku” - pisze “DGP”.

W przyszłym roku już nie wszystkie rodziny otrzymają 500 plus. Spore ograniczenia w świadczeniuW przyszłym roku już nie wszystkie rodziny otrzymają 500 plus. Spore ograniczenia w świadczeniuCzytaj dalej

Producenci napojów mają być największymi “dostawcami” środków z nowej opłaty. Co ciekawe, podatek cukrowy nie uderzy w największe koncerny, tylko w małych rodzimych producentów. “To oni, produkując głównie pod markami własnymi sieci handlowych, odpowiadają aż za 70 proc. polskiego rynku napojów” - pisze gazeta.

Czy podatek cukrowy będzie miał wpływ na dietę Polaków?

Specjaliści uważają, że nowy podatek nie zmieni nawyków żywieniowych Polaków. Podwyżki cen produktów będą praktycznie niezauważalne. A żeby zmienić podejście do diety i nawyki żywieniowe potrzebna jest edukacja pod tym względem. Innego zdania są autorzy projektu dotyczącego nowej opłaty, którzy twierdzą, że polityka cenowa ma duże znaczenie i podają przykłady Danii, Francji i Portugalii, gdzie niezdrowa żywność została dodatkowo opodatkowana.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  2. Ewa Szykulska jest nieuleczalnie chora. Mimo to nie zamierza się nad sobą użalać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News