BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

NFZ pilnie poszukuje pieniędzy. Pomysłem kolejny podatek

30 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

NFZ zostanie zasilony wpływami z podatku cukrowego w wysokości 2,1 mld zł. W kolejnych latach będzie to już 3 mld zł, ale już nie ekstra, a zamiast środków z budżetu - informuje “Dziennik Gazeta Prawna".

NFZ dostanie wpływy z nowej opłaty

Specjaliści uważają, że podatek od cukru to świetny pomysł i może pozytywnie wpłynąć na nawyki żywieniowe Polaków. - To dobry pomysł i świetnie, że pieniądze trafią na zdrowie, a nie do budżetu. Ale dobrze byłoby, żeby był przeznaczone bezpośrednio na profilaktykę, leczenie cukrzycy czy na opiekę długoterminową - mówi “DGP” Małgorzata Gałązka-Sobota, ekspertka ds. zdrowia. I dodaje, że istotne jest to, czy to będą dodatkowe środki, czy też odciążą budżet od finansowania NFZ.

Gazeta pisze, że w pierwszym roku będzie to suma bonusowa. Ale w następnych latach dzięki nowej daninie budżet państwa zaoszczędzi. Tyle, ile wpłynie środków od producentów napojów, które zostaną przekazane NFZ. Ekspertka tłumaczy, że na dłuższą metę budżet się nie zmieni, a wprowadzenie podatku nie będzie odczuwalne dla pacjentów.

NFZ otrzyma miliardy

“Z opłaty zdrowotnej wpływy mają trafiać przede wszystkim do NFZ: w 2020 r. będzie to 2,1 mld zł z 2,3 mld zł zakładanych przychodów, a od 2021 r. - 2,8 mld zł z 3,1 mld zł całego podatku” - pisze “DGP”.

Producenci napojów mają być największymi “dostawcami” środków z nowej opłaty. Co ciekawe, podatek cukrowy nie uderzy w największe koncerny, tylko w małych rodzimych producentów. “To oni, produkując głównie pod markami własnymi sieci handlowych, odpowiadają aż za 70 proc. polskiego rynku napojów” - pisze gazeta.

Czy podatek cukrowy będzie miał wpływ na dietę Polaków?

Specjaliści uważają, że nowy podatek nie zmieni nawyków żywieniowych Polaków. Podwyżki cen produktów będą praktycznie niezauważalne. A żeby zmienić podejście do diety i nawyki żywieniowe potrzebna jest edukacja pod tym względem. Innego zdania są autorzy projektu dotyczącego nowej opłaty, którzy twierdzą, że polityka cenowa ma duże znaczenie i podają przykłady Danii, Francji i Portugalii, gdzie niezdrowa żywność została dodatkowo opodatkowana.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >