NBP plan na kryzys
youtube.com/Narodowy Bank Polski
Autor Konrad Karpiuk - 11 Grudnia 2020

Prezes NBP wyjawił swój plan na zatrzymanie kryzysu. Rozwiązanie ma zapewnić stabilizację

NBP przedstawił swój plan na pokonanie kryzysu finansowego spowodowanego pandemią. Szczegóły zdradził prezes prof. Adam Glapiński w trakcie konferencji prasowej. Instytucja planuje skupić się na skupowaniu papierów wartościowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką taktykę na kryzys obejmuje NBP
  • Jaka jest sytuacja banków w Polsce
  • Czy NBP planuje podnieść stopy procentowe

NBP przedstawia swoje plany na kryzys

Prezes NBP prof. Adam Glapiński, w czwartek udzielał odpowiedzi na pytania dziennikarzy na temat stabilności systemu finansowego, sytuacji gospodarczej i dalszych perspektyw. Zdradził, że stabilność zostanie osiągnięta przez kontynuację strategii skupowania papierów skarbowych i obligacji gwarantowanych.

Skarb Państwa ma realizować plan NBP "tak długo i w takiej ilości, jak to będzie potrzebne". Prof. Glapiński przyznał, że nie określono "horyzontu planu", więc Polacy będą mieli wiele okazji, aby zainwestować w państwowe obligacje.

Prezes NBP zaznacza, że celem strategii jest zmiana długoterminowej struktury płynności w bankach, oraz zapewnienie płynności rynku wtórnych papierów wartościowych. Ponadto Bank Centralny liczy, że uda się wzmocnić oddziaływanie obniżonych stóp procentowych.

- Wszystkie te cele - w naszym przekonaniu - zostały dokonane. Nie ma żadnej granicy czasowej stosowania tego instrumentu. Będziemy skupować papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa, gwarantowane przez Skarb Państwa tak długo i w takiej ilości, jak będzie to potrzebne na podstawie analizy rynku - mówił prof. Glapiński.

Zdaniem szefa NBP nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych instrumentów finansowych ponad te stosowane obecnie. Jak zaznaczył, w Polsce sytuacja banków jest dosyć dobra, nie ma problemów z płynnością, ani dostępnością kredytów, także tych przeznaczonych dla firm.

NBP przedstawia prognozę na przyszły rok

Prof. Adam Glapiński uważa, że w przyszłym roku sytuacja gospodarcza w Polsce ulegnie znacznej poprawie, co będzie okazją do odrobienia strat. Jego zdaniem spadnie dynamika cen, oraz inflacja za granicą.

- W efekcie, mimo że oczekujemy dodatniego wpływu czynników regulacyjnych na inflację [w Polsce - dop. red.], ceny energii, ceny wywozu śmieci, to dalszego wzrostu cen konsumpcyjnych w przyszłym roku, szybkiego, zasadniczo nie przewidujemy. To będzie niższy poziom, niższy niż w bieżącym i zgodny z celem NBP - mówił prezes Banku Centralnego.

Prezes NBP twierdzi, że obecnie jedyny potrzebny instrument zasilania banków w płynność to kredyt wekslowy. Jednocześnie jego wykorzystanie było i nadal jest dosyć niewielkie.

- Nie odbieramy tego jako niepowodzenia tego instrumentu, tylko jako sygnał, że inne dostępne źródła finansowania są całkowicie wystarczające do prowadzenia akcji kredytowej - mówił prof. Glapiński.

W kwestii wyjątkowo niskich stóp procentowych raczej nie ma co oczekiwać na zmiany. Prezes NBP stwierdził, że ich obecny poziom jest "właściwy" i taki pozostanie jeszcze przez dłuższy czas.

Seniorze, wesołych świąt. Twoją emeryturę czeka niespodziewana podwyżka, potwierdził sam ministerSeniorze, wesołych świąt. Twoją emeryturę czeka niespodziewana podwyżka, potwierdził sam ministerCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. W niedzielę blokada Warszawy. Znów wyjdą na ulice
  2. Błaszczykowski nie pojedzie na Euro? Pilny komunikat Brzęczka
  3. Masz stary samochód? Niebawem do miasta już nie wjedziesz

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News