fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.11.2017. n/z Polskie banknoty.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 19 Października 2020

Polacy mają nowy sposób na oszczędności. Aktywa są wykupywane cały czas

Obligacje stały się dla Polaków sposobem na oszczędzanie pieniędzy. W dobie kryzysu i małej opłacalności inwestowania pieniędzy w lokaty, Polacy potratowali obligacje jako opcję do inwestowania. Czy faktycznie nawet najtańsze obligacje dają więcej zysku od lokat bankowych?

Obligacje sposobem na oszczędności

Obligacje dla Polaków stały się alternatywnym sposobem na oszczędności. Niestety, nie każdego stać na to, aby zainwestować w złoto, a po obniżeniu stóp procentowych lokaty nie dają szansy na pomnożenie swoich oszczędności w dość krótkim czasie. Jak podaje Biznes Interia, Polacy tłumnie kupują obligacje, a wrzesień był miesiącem wysokiej sprzedaży papierów skarbowych. Według informacji, do budżetu państwa z tego tytułu wpłynęło tylko we wrześniu wpłynęły 2 mld złotych.

Obligacje we wrześniu były kupowane chętniej niż w sierpniu. Popyt na nie wzrósł, aż o 17 proc., natomiast tegoroczny wynik finansowy ze sprzedaży pobija cały 2019 r. Polacy do tej pory kupili obligacje na kwotę ponad 21 mld zł, natomiast w zeszłym roku było to 17,3 mld zł. Przypomnijmy, że rok 2020 jeszcze się nie kończy, a Polacy nadal chętnie inwestują swoje pieniądze w obligacje.

Obligacje bardziej opłacalne niż lokaty

Obligacje trzymiesięczne były najchętniej kupowanymi papierami skarbowymi w tym roku, ponieważ skusiło się na nie, aż 47,4 proc. Polaków, natomiast w obligacje czteroletnie zainwestowało 33,6 proc., wynika z danych podanych przez HRE Investments. Zaledwie 12,4 proc. ludzi wybrało obligacje czteroletnie. Biznes Interia wskazuje, że szansę na realny zysk z całego grona dają obligacje czteroletnie oraz dłuższe. Jednocześnie niosą ze sobą ryzyko przyniesienia strat. Wynika z tego, że obligacje to także dłuższa inwestycja, którą Polacy potraktowali jako tę na przeczekanie kryzysu.

Obligacje dla Polaków są o wiele opłacalną inwestycją niż ta w banku. Obecnie banki oferują zysk nieprzekraczający nawet 1 proc. w skali roku, więc w efekcie jest to zysk na poziomie kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu złotych. Najbardziej opłacalnymi lokatami są te kilkuletnie, ponieważ odkładając tam swoje oszczędności można zarobić nawet 2-3 proc. Z wyliczeń ekspertów wynika, że obligacje nawet po odjęciu podatku przyniosą lepszy rezultat finansowy od lokat.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News