Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nawet Tusk nie pomoże KO? Polacy nie wierzą w odrodzenie opozycji
Radosław Święcki
Radosław Święcki 15.06.2021 02:00

Nawet Tusk nie pomoże KO? Polacy nie wierzą w odrodzenie opozycji

Donald Tusk pomoże PO? Polacy sceptyczni
Wikimedia/Andrzej Barabasz

Ten sondaż nie ucieszy Donalda Tuska. O ile wielu polityków Platformy Obywatelskiej liczy na to, że powrót byłego premiera i wieloletniego lidera partii do polskiej polityki to jedyny dla niej ratunek, to większość Polaków jest odmiennego zdania. Dowodzi tego sondaż pracowni IBRiS dla Radia Zet.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ilu Polaków uważa, że powrót Donalda Tuska nie poprawi notowań PO

  • Ilu ankietowanych jest przeciwnego zdania

  • Zwolennicy, której partii uważają, że powrót byłego premiera pomoże PO (nie są to wyborcy Platformy)

Tusk pomoże PO? Polacy sceptyczni

Rok 20-lecia Platformy Obywatelskiej nie upływa dla tej partii w dobrych nastrojach. Wprost przeciwnie. Ugrupowanie przeżywa największy kryzys od lat, także sondażowy. Od dłuższego czasu Koalicja Obywatelska, czyli PO wraz z Nowoczesną i innymi koalicjantami plasuje się na trzecim miejscu w rankingach, nie tylko za PiS, ale też Polską 2050 Szymona Hołowni.

Wielu polityków PO uważa, że receptą na pokonanie kryzysu może być ponowne zaangażowanie w polską politykę Donalda Tuska. Na początku czerwca minęło dokładnie 18 lat od czasu, gdy obecny szef Europejskiej Partii Ludowej stanął na czele Platformy (wcześniej przez dwa lata jej szefem był nieżyjący już Maciej Płażyński) i w czasie 11 lat liderowania doprowadził formację do największych sukcesów z dwukrotnym wygraniem wyborów parlamentarnych na czele.

Sam Tusk udzielił niedawno wywiadu TVN24, w którym podkreślił, że "jest gotowy zrobić wszystko, aby Platforma nie przeszła do historii". Nie sprecyzował jednak, co konkretnie zamierza zarobić - ubiegać się ponownie o przywództwo w partii, czy też np. patronować zjednoczeniu formacji z innymi opozycyjnymi podmiotami (nie jest tajemnicą, że Tusk jest w stałym kontakcie z Szymonem Hołownią, ale też Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem).

Nie wiadomo również jak przebiegło wczorajsze spotkanie Tuska z szefem Platformy Borysem Budką. Wiemy jedynie, że panowie obejrzeli wspólnie mecz Polska-Słowacja.

Niezależnie od tego, jaką rolę będzie odgrywał Tusk, większość Polaków uważa, że jego ponowne zaangażowanie w polską politykę nie pomoże PO. Dowodzi tego sondaż pracowni IBRiS dla Radia Zet.

Z sondażu wynika, że aż 42,5 proc. respondentów uważa, że powrót Tuska nie poprawi notowań Platformy. Przeciwnego zdania jest niemal 35 proc. ankietowanych, zaś 22,7 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Co ciekawe w poprawę notowań PO za sprawą powrotu Tuska najczęściej wierzą wyborcy nie Platformy, a Lewicy.

Z sondażu wynika, że aż 66 proc. osób, które w ostatnich wyborach parlamentarnych poparły Lewicę twierdzi, że Tusk pomoże PO. Wśród tych, którzy zagłosowali w 2019 roku na KO odsetek ten wyniósł 65 proc.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda pod tym względem wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości. Tylko 20 proc. z nich uważa, że ponowne wejście Tuska w polską politykę przyczyni się do poprawy notowań PO. Podobny odsetek odnotowano wśród wyborców Konfederacji.

Sondaż przeprowadzono 11 czerwca na próbie 1000 respondentów.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Donald Tusk