Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 8500 zł kary. Od stycznia skokowy wzrost podatków, opłat i sankcji
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 15.12.2023 16:26

Nawet 8500 zł kary. Od stycznia skokowy wzrost podatków, opłat i sankcji

pieniądze
Marek BAZAK/East News

Nowy rok, jak zawsze, przyniesie wiele zmian i to nie tylko w kalendarzu. Polacy muszą przygotować się również na wzrost niektórych opłat, kar i podatków, jak np. podatek od psa. Warto być na bieżąco, bo w pewnych przypadkach niewiedza może wyjątkowo słono kosztować. O czym na pewno warto pamiętać? Wyjaśniamy krok po kroku.

Nowy rok, wyższe daniny

Nowy rok dla wielu z nas przyniesie zapewne nowe postanowienia, ale niestety także i szok dla naszych kieszeni. Lista danin, których wzrost zaplanowano od 1 stycznia 2024 roku jest długa i nie pozostawia złudzeń. Polacy będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. My przyjrzymy się tylko kilku zmianom na minus.

Na pierwszy ogień weźmy wzrost maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych. Jak informuje portal money.pl, wzrost ten wyniesie średnio 15 proc., co wynika z korekty o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze 2023 roku.

Przykładowo, podatek od nieruchomości mieszkalnych wzrośnie o 0,15 zł/mkw i będzie teraz wynosił 1,15 zł/mkw. Z kolei dla nieruchomości wykorzystywanych do celów gospodarczych będzie to kwota aż 33,1 zł/mkw. Oczywiście, to stawki maksymalne i ich wysokość zależy ostatecznie od gminy.

Jeśli natomiast chodzi o podatek od gruntów, ten będzie różny w zależności od przeznaczenia i wykorzystania ziemi. I tak, stawka dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie 1,34 zł/mkw, a dla gruntów położonych nad powierzchniowymi wodami stojącymi lub płynącymi jeziorami i zbiornikami sztucznymi - 6,66 zł za hektar.

Reporter "Wiadomości" ewakuował się z tonącego okrętu. Szybko znalazł nowe zatrudnienie

Wzrosną m.in. podatki od samochodu i psa

Dobrych wiadomości nie mamy także dla posiadaczy samochodów. Podatek od środków transportowych np. dla samochodów ciężarowych wyniesie od 2024 roku od 1173,19 do nawet 4481,57 zł (w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu).

ZOBACZ: Emerytura dla urodzonych w tych konkretnych latach. ZUS wymaga ważnego dokumentu

Płacić więcej będą musieli też właściciele psów, którzy teraz zobligowani są stawką 150,91 zł. Od nowego roku będzie to już 173,55 zł.

Wybierasz się na wypoczynek do kurortu? Tam także nie ominą cię duże wydatki i wcale nie chodzi o atrakcje. Maksymalna wysokość opłaty uzdrowiskowej wzrośnie maksymalnie do 6,2 zł/dobę. Obecnie to nie więcej niż 5,4 zł.

Kary za brak OC wysokie jak nigdy

Jakby złych wiadomości dla kierowców było jeszcze mało, w nowych przepisach dotkliwy bat ukręcono na tych, którzy migają się od opłacania ubezpieczenia OC. Kara już teraz nie jest niska, bo wynosi 7000 zł, ale od 1 stycznia wzrośnie jeszcze do 8500 zł.

ZOBACZ: Nowe świadczenie dla seniorów w przyszłym roku? Rząd już zdecydował

Money.pl zwraca ponadto uwagę na sposób naliczania kar za opóźnienie w opłaceniu policy OC. Kary te wzrastają w sposób proporcjonalny do czasu trwania braku ubezpieczenia. Przykładowo, jeśli zaległość wynosi 1-3 dni, kara to 20 proc. pełnej opłaty, czyli 1700 zł. Jeżeli zaś zalegać będziemy za 4-14 dni, będzie to już 50 proc., czyli 4250 zł, a powyżej 14 dni - 8490 zł.

Są też lepsze informacje

Na deser zostawiliśmy garść dobrych informacji. Od 1 stycznia 2024 roku świadczenie “500 plus” zostanie podwyższone do kwoty 800 zł, co oznacza zysk dla rodziny z jednym dzieckiem rzędu 3600 zł rocznie.

Na większe wpływy mogą liczyć wszyscy ci, którzy według stanu na 1 stycznia 2024 r. będą mieli prawo do świadczenia wychowawczego w okresie świadczeniowym od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024.

Wyższa od nowego roku będzie również płaca minimalna. Od 1 stycznia wyniesie ona 4242 zł, a od lipca - 4300 zł.

Źródło: money.pl