Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 3600 złotych od skarbówki. Te dwie grupy mogą liczyć na wysoki zwrot podatku
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 03.01.2024 09:09

Nawet 3600 złotych od skarbówki. Te dwie grupy mogą liczyć na wysoki zwrot podatku

Rozliczenie podatku
Arkadiusz Ziolek/East News

Już niebawem ruszy składanie deklaracji podatkowych PIT. Jak się okazuje, tysiące Polaków będzie mogło liczyć na wysoki zwrot pieniędzy ze skarbówki. Będą to głównie dwie grupy osób, które otrzymają nawet 3600 złotych. 

Zwrot podatku dla seniorów

W tym roku tysiące Polaków otrzyma spory zwrot podatku od skarbówki. Chodzi między innymi o seniorów, którzy otrzymują niewysokie świadczenia. Te nieprzekraczające kwoty 2500 złotych są zwolnione z PIT, ale w zeszłym roku rząd Mateusza Morawieckiego nie zwolnił z dodatkowych opłat trzynastek i czternastek. 

W przypadku, gdy dochody danego seniora nie były większe niż 30 tysięcy złotych, to urząd skarbowy zwróci nadpłacony podatek. Okazuje się, że emeryci będą mogli liczyć na maksymalną kwotę w wysokości 412 złotych

500 plus dla seniorów. Zaczęło się 1 stycznia, ogromne zmiany

Te osoby mogą liczyć na spory zwrot ze skarbówki

Także osoby, które pracują na umowie zleceniu będą mogły liczyć na niemałe kwoty z urzędu skarbowego. Chodzi dokładnie o tą grupę, która nie złożyła w ubiegłym roku PIT-2 i nie korzystała z kwoty wolnej od podatku. Zostanie ona wzięta pod uwagę przy rozliczeniu i skarbówka zwróci nadpłacony podatek. Wszystko wskazuje na to, że wybrane osoby będą mogły liczyć nawet na kwotę w wysokości 3600 złotych.

Zobacz także: Porównujemy zarobki w Lidlu, Aldi i Biedronce. Na niektórych stanowiskach płacą ponad 7000 zł

Rozliczenie podatku PIT za 2023 rok

Składanie zeznań podatkowych będzie możliwe od 15 lutego 2024 roku. To właśnie wtedy w usłudze Twój e-PIT pojawią się wstępnie wypełnione zeznania udostępnione przez skarbówkę. Takie formularze będzie można składać za pośrednictwem drogi elektronicznej, ale także tradycyjnie w urzędzie skarbowym lub też wysłać pocztą.

Gdy skarbówka zaakceptuje zeznanie podatkowe, które złożymy w usłudze Twój e-PIT, ma 45 dnii na wypłacenie zwrotu. Jeśli natomiast chodzi o formę tradycyjną, to czas ten wydłuża się do 3 miesięcy.