BiznesINFO.pl
pieniądze (3)

Biznesinfo

Nawet 3 tys. zł zwrotu od skarbówki. Wystarczy do końca roku założyć konto IKZE

19 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Osoby oszczędzające na emeryturę w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), mogą uzyskać maksymalnie 3 tys. zł ulgi podatkowej. Z możliwości odliczenia za 2021 rok można będzie skorzystać tylko wtedy, jeśli pieniądze zostaną wpłacone na konto do końca roku.

Za kilka miesięcy inwestycję w IKZE będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania w rocznym rozliczeniu PIT. Przełoży się to na oszczędność rzędu paru tysięcy złotych. Stanie się tak pod warunkiem, że zdążymy założyć konto do końca bieżącego roku.

biznesinfo-1

ZUS przygotował prezent dla emerytów. Nie muszą obawiać się o brak pieniędzy na święta

CZYTAJ DALEJ

Chociaż IKZE w dużej mierze oparte są na rozwiązaniach przyjętych w funkcjonujących już IKE, to należy zwrócić uwagę zasadniczą różnicę, jaka ma miejsce w regulacjach dotyczących opodatkowania. W IKZE zastosowano preferencję podatkową polegającą na odliczaniu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wpłat na to konto.

Na IKZE może gromadzić oszczędności wyłącznie jeden oszczędzający. Oznacza to, że nie ma możliwości prowadzenia wspólnego konta IKZE np. dla małżonków.

Jakie są limity wpłat na IKZE?

Obowiązują roczne limity wpłaty, ogłaszane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W 2021 roku maksymalny limit wpłaty dla osób fizycznych wynosi 6 310,80 zł, a dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą – 9466,20 zł. W 2021 roku pojawiła się nowość w postaci IKZE dla samozatrudnionych, w którym limit wpłat wynosi 9466,20 zł.

Na 2022 rok stawki te wzrosły do 7106,40 zł oraz 10 659,60 zł dla przedsiębiorców. Limity nie muszą być wykorzystane w całości, a kwotę przeznaczoną na oszczędzanie można wpłacić jednorazowo lub rozłożyć w czasie w danym roku kalendarzowym.

biznesinfo-1

ZUS właśnie potwierdził. Będą dodatkowe pieniądze na dziecko, w tym na pierwsze

CZYTAJ DALEJ

Warto również pamiętać o ryzyku. Mianowicie środki są blokowane na lata i istnieje także możliwość, że klient wpłaci przez lata więcej, niż na koniec będzie miał na koncie. Nawet jeśli weźmie się pod uwagę ulgi podatkowe.

3 tys. zł oszczędności

Przez to, że wpłaty na IKZE można odliczyć od dochodu (podstawy opodatkowania) w PIT. W 2021 r. Korzyść podatkowa może wynieść nawet 2019 zł. Osoby samozatrudnione, w 2021 r. mogą zyskać korzyść podatkową w wysokości nawet 3 029 zł.

Tagi:

emeryturaemeryturyOszczędnościpieniądze

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

ZUS upomina Polaków, tysiące z nich wciąż nie aktywowało bonu turystycznego. Pieniądze mogą przepaść

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska i Świat

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >