Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nadchodzi trudny rok dla leczących się. Setki leków mogą stracić refundację
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:29

Nadchodzi trudny rok dla leczących się. Setki leków mogą stracić refundację

PILNE czerwona
Biznes Info

O zmianach planowanych przez NFZ informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Ministerstwo Zdrowia wciąż prowadzi negocjacje z firmami farmaceutycznymi, jednak mogą skończyć się fiaskiem.

2022 r. będzie dla pacjentów rokiem drożyzny, listy refundacyjne z pewnością nie będą tak dobre dla pacjentów jak poprzednich latach. Gazeta ostrzega, że będzie to sytuacja najgorsza od ponad 7 lat.

Leki nie będą podlegać refundacji

Na liście leków, które mają przestać być refundowane są specyfiki na nowotwory, schizofrenię czy chorobę Alzheimera. Problem będzie występował także w przypadku leków na padaczkę czy ADHD.

Cytowany przez gazetę farmaceuta Marek Tomków mówi, że na szczęście w większości przypadków będziemy mogli użyć tańszych zamienników i raczej nie grozi nam konieczność przerwania leczenia.

Trzeba jednak pamiętać, że ewentualną zamianę leku należy skonsultować z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo jakie skutki mogą nastąpić w wyniku odstawienia leku.

Negocjacje z firmami farmaceutycznymi

DGP zwraca jednak uwagę, że refundacja od 2022 r. może nie być kontynuowana z powodu braku zgłoszenia prośby o jej przedłużenie przez firmy farmaceutyczne.

Wiele umów będzie negocjowanych jeszcze podczas roku, co może ostatecznie zwiększyć liczbę refundacji.

Tagi: leki