BiznesINFO.pl

BiznesInfo

Nadchodzą limity płatności gotówkowych. W wielu miejscach nie zapłacisz banknotami

15 Marca 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Zapowiadane od wielu miesięcy zmiany w sposobie transakcji w końcu wejdą w życie. Tym samym zmniejszy się liczba punktów, w których będzie można płacić banknotami.

Nie wszędzie zapłacisz gotówką

Cytowane przez Interię Ministerstwo Finansów tłumaczy powody wprowadzenia limitów transakcji gotówkowych. Zdaniem resortu, płatności kartą są koniecznym elementem nowoczesnej gospodarki cyfrowej, zaś limity ograniczą szarą strefę.

Za terminem “limit transakcji gotówkowych” kryje się bardzo prosta zasada. Zostanie wprowadzona maksymalna kwota, jaką będzie można zapłacić gotówką na miejscu.

Limity dla klientów indywidualnych i firm

Nowe regulacje wejdą w życie wraz z początkiem roku 2024. Jak informuje Interia, klienci indywidualni będą mogli na miejscu zapłacić gotówką jedynie do kwoty 20 tys. złotych.

Zmiany dotkną również przedsiębiorców. Obecnie limit dla firmowych transakcji wynosi 15 tys. złotych, lecz od stycznia zostanie on obniżony do 8 tys. złotych, tj. o blisko połowę.

Nowe zasady od 2024

Zmniejszenie limitu o połowę, jak podaje Interia, będzie dotyczyć m.in. przedsiębiorców jednoosobowych, fundacji, izb gospodarczych, wspólników spółki cywilnej, czy spółek handlowych. Limitami będą objęci również przedsiębiorcy zagraniczni prowadzący działalność w Polsce.

Nowe zasady będą obowiązywać w każdym punkcie w Polsce. Oznacza to, że klient indywidualny nie zapłaci gotówką zarówno za samochód wart powyżej 18 tys. zł, jak również za kilkaset pizz których wartość przekracza tę kwotę.

Tagi:

pieniądzeMinisterstwo Finansów

Podobne artykuły

Polska i Świat

Emerytura Marka Piekarczyka wynosiła 7,77 zł. Po podwyżce jest niewiele lepiej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe 500 plus dla pracujących. Zamiast waloryzacji świadczenia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się przełom na rynku mieszkaniowym. Cena transakcji jawna dla każdego
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe odcinkowe pomiary prędkości na drogach. Przejedziesz za szybko i urządzenia Cię namierzą, mandat też dostaniesz kosmiczny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Drożyzna. Nie tylko w Polsce mają jej dość
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mężczyzna płacił za zakupy pieniędzmi, które sam wydrukował. Teraz czeka go surowa kara
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]