Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Na te firmy trzeba uważać, KNF ostrzega. Lepiej sprawdź, czy korzystałeś z ich usług
Michał Górecki
Michał Górecki 21.06.2024 08:07

Na te firmy trzeba uważać, KNF ostrzega. Lepiej sprawdź, czy korzystałeś z ich usług

KNF
Fot. Adrian Grycuk/Wikimediacommons - Komisja Nadzoru Finansowego

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed kolejnymi dziewięcioma firmami, podmioty trafiły na listę publicznych ostrzeżeń. Korzystałeś z ich usług? Już niedługo w ich sprawie mogą ruszyć postępowania. Wszystkie oferowały usługi finansowe; od zarobków na giełdzie po handlarzy diamentami. 

KNF ostrzega przed kolejnymi firmami. Nowe podmioty na liście

Komisja Nadzoru  Finansowego (KNF) publikuje listę ostrzeżeń publicznych, na które wciągane są firmy, wobec których istnieje uzasadnione podejrzenie o popełnieniu przestępstwa, a swoje wątpliwości KNF prezentuje prokuraturze. KNF zaktualizował listę o dziewięć nowych podmiotów. Wszystkie firmy oferowały zarobek; od gry na giełdzie, przez kryptowaluty aż po diamenty.

Zobacz też: Prawo autorskie, za które zapłacimy wszyscy. Artyści mogą pozywać Skarb Państwa

Ceny prądu pójdą w górę, zacznie się już 1 lipca. O ile więcej zapłacą Polacy?

Uważaj na te firmy. Nowe ostrzeżenia KNF

Intenfix, pierwsza z firm, przed którymi ostrzega KNF prowadzi działalność w witrynie intenfix.com. Podmiot świadczy usługi brokerskie, oferuje “wsparcie specjalistów dostępne przez 24 godziny na dobę, 5 dni w tygodniu”. Firma nie jest zarejestrowana w Polsce, posiada jedynie adres w Szwecji, Sztokholmie. KNF złożył zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie z art. 178 w związku z art. 69 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi - chodzi o prowadzenie działalności bez zezwolenia. Kara przewiduje 5 mln zł kary lub 5 lat więzienia, albo łączenie tych kar.

Z tego samego artykułu - prowadzenia działalności bez wymaganego zezwolenia i uprawnień - wszczęto postępowania w sprawie czterech kolejnych firm “Kamil Pudłowski Usługi finansowe" (Aleksandrów Łódzki), Adam Kowieski, Dariusz Nadolski, Zuzanna Zwierzchowska. 

Pozostałe cztery podmioty będą odpowiadały za gromadzeniu środków pieniężnych innych osób fizycznych (lub osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej) celem udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem. To Mart Diamonds SA, oferująca handel diamentami z siedzibą w Warszawie, jej oddział w Katowicach, IDI Alternatywna Spółka Inwestycyjna  (Rzeszów) i MD Distribution rejestrowany w Wielkiej Brytanii. Te postępowania prowadzi Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Publiczna lista ostrzeżeń KNF

KNF publikuje podstawowe informacje o podejrzanych podmiotach na oficjalnej liście “ostrzeżeń publicznych”. Korzystając z wyszukiwarki, możesz sprawdzić firmę, z którą zamierzasz podpisać jakąś umowę, jako osoba fizyczna lub prawna. Z tym jednak zastrzeżeniem, o czym przypomina sam KNF, że brak podmiotu na liście ostrzeżeń nie zwalnia z ograniczonego zaufania - zwłaszcza w przypadku segmentu oferowania produktów finansowych.