BiznesINFO.pl

BiznesInfo

Myślała, że zrobi interes życia. Straciła ponad 1100 zł

29 Marca 2023

Autor tekstu:

Olgierd Maletka

Kolejna osoba padła ofiarą internetowego oszustwa. Tym razem pieniądze straciła mieszkanka powiatu hrubieszowskiego, przebywająca w Zamościu. Komenda Miejska Policji w Zamościu ostrzega przed podobnego rodzaju próbami wyłudzenia pieniędzy. 

Myślała, że inwestuje pieniądze

We wtorek, 28 marca, przebywająca w Zamościu mieszkanka powiatu hrubieszowskiego powiadomiła zamojskich policjantów o oszustwie, którego padła ofiarą. 65-latka wyjaśniła, że zainteresowała ją reklama o możliwości zarobienia pieniędzy. Kobieta kliknęła na stronę i wpisała swoje dane, podając również numer telefonu. Tego samego dnia zadzwonił do niej mężczyzna, podający się za analityka finansowego. Oszust zaproponował jej możliwość zainwestowania pieniędzy z dużym i szybkim zyskiem

Oszustwo było skrupulatnie zaplanowane

Ulegając namowom mężczyzny, 65-latka zdecydowała się przelać na wskazane konto 1150 złotych. Oszust podający się za analityka twierdził, że była to najmniejsza suma, od której można było rozpocząć inwestycję. KMP w Zamościu informuje, że kolejnym warunkiem zainwestowania pieniędzy była konieczność zainstalowaniaspecjalnego programu”.

Mężczyzna był bardzo pomocny i tłumaczył kobiecie, jak zainstalować program na laptopie i smartfonie. „Jak się później okazało była to aplikacja do zdalnej obsługi pulpitu” - tłumaczy policja. Nieświadoma 65-latka przekazała fałszywemu analitykowi kod aktywujący aplikację. Wysłała mu również zdjęcia dowodu osobistego, paszportu i karty płatniczej. „Przez kilka kolejnych dni analityk rozmawiał z kobietą, opowiadając o wypracowanych już zyskach, namawiał również do kolejnych wpłat” - dodaje KMP w Zamościu. Kiedy kobieta poprosiła o wypłatę zarobionych pieniędzy, analityk nie zgodził się. Wówczas 65-latka zrozumiała, że padła ofiarą oszustwa.

Uważajmy na to, co widzimy w Internecie

Policja podkreśla, że przy dokonywaniu transakcji internetowych przede wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek. „Chrońmy nasze oszczędności i nie instalujmy dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza, jeśli wymaga tego rzekomy doradca, czy analityk inwestycyjny. Chrońmy także nasze loginy i hasła do kont bankowych oraz kart płatniczych” - dodają zamojscy funkcjonariusze.

Tagi:

technologiaoszustwoPolicja

Podobne artykuły

Finanse

Dodatkowe 300 zł do emerytury. Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta
Czytaj więcej >

Finanse

Sejm zdecydował w sprawie 14. emerytury. Niektórzy mogą nie być zadowoleni
Czytaj więcej >

Finanse

Waloryzacja 800 plus. Jest zapowiedź terminu głosowania
Czytaj więcej >

Finanse

Nietypowy sposób na inwestycję. Może przynieść spore pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Oszustwo w dużym banku. Klienci stracili co najmniej 1,5 mln złotych
Czytaj więcej >

Finanse

W ten weekend utrudnienia w kilku bankach. Wiele usług będzie niedostępnych
Czytaj więcej >
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]