Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Mnóstwo osób załapie się na dodatkowe 760 zł od skarbówki. Wystarczy odpowiednia deklaracja
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 24.04.2023 11:44

Mnóstwo osób załapie się na dodatkowe 760 zł od skarbówki. Wystarczy odpowiednia deklaracja

pieniądze i kalendarz
biznesinfo

Podczas składania deklaracji PIT za miniony rok, podatnicy mogą korzystać z różnych możliwości pomniejszenia kwoty podatku dochodowego. Od dochodu za 2022 rok można odliczyć m.in. określone darowizny czy składki ZUS, oraz wykorzystać ulgi, np. na leki, samochód albo internet. W ten sposób tylko na internet można w ten sposób odliczyć nawet 760 zł. 

Ulga internetowa obowiązuje od 1 stycznia 2005 r. i polega na odliczeniu wydatków związanych z korzystaniem z sieci, obejmujących okres dwóch następujących po sobie lat jej użytkowania. Podatnik może odliczyć od dochodu wydatki poniesione z tytułu wykorzystywania sieci internetowej zarówno na komputerach, jak i za pośrednictwem telefonu. Ulgę na internet mogą odliczyć osoby, które odliczają ją po raz pierwszy lub odliczały ją pierwszy raz w zeszłym roku.

Jakie kwoty można odliczyć?

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, ulga jest limitowana. Oznacza to, że należy podliczyć poniesione wydatki z tytułu użytkowania sieci internetowej i wpisać w formularzu rozliczeniowym faktycznie poniesione wydatki, jednak kwota nie może być wyższa, niż 760 zł na osobę. Również każdy z małżonków może odliczyć ulgę w wysokości do 760 zł. Małżonkowie mogą więc w tym wypadku odliczyć nawet 1520 zł wydatków na internet w rozliczeniu PIT za miniony rok. 

Należy też pamiętać, że w przypadku umów łączonych, takich jak pakiety abonament-internet-telewizja, koniecznym jest rozbicie kwoty z faktury i podliczanie wyłącznie tej części opłaty, która obejmuje korzystanie z sieci. Płacąc 100 zł za pakiet, gdzie abonament wynosi 30 zł, internet 50 zł, a telewizja 20 zł, od podatku możemy odliczyć wyłącznie 50 zł x liczba miesięcy, w trakcie których uiszczana była ta opłata. Co istotne, jeśli na wystawianych przez wybranego operatora dokumentach nie ma uwzględnionego rozbicia opłat na poszczególne elementy pakietu, w tym sieć, to podatnik traci możliwość odliczenia ulgi na internet od dochodu. 

Wydatki muszą być także udokumentowane fakturami lub rachunkami oraz potwierdzeniem przelewu, jednak nie ma wymogu załączania ich podczas wypełniania deklaracji PIT. Może się jednak zdarzyć tak, że w trakcie sprawdzania deklaracji, podatnik zostanie poproszony o ich przesłanie.

W jaki sposób odliczyć ulgę na internet?

Aby dokonać odliczenia, należy skorzystać z formularzy PIT: 36, 37 lub 28. W odpowiednim miejscu należy ująć wniosek o obniżenie kosztów z tytułu korzystania z sieci. Do każdego z wymienionych formularzy PIT, trzeba wypełnić załącznik PIT/O. Ulgę na internet mogą w zeznaniu podatkowym odliczyć zarówno osoby korzystające ze skali podatkowej, jak i opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Podatnicy mogą uwzględnić tę ulgę w dwóch następujących po sobie latach - na przykład w deklaracji za 2021 rok i 2022 rok lub za 2022 rok i 2023 rok. Istotnym jest, że ulga ta nie przechodzi na następny rok rozliczeniowy. Oznacza to, że jeśli podatnik nie odliczał poniesionego w minionym roku wydatku, ponieważ wykazał brak dochodu, to ta ulga przepada - podatnik nie może przenieść odliczania takiego wydatku na rok kolejny.

Tak samo wygląda kwestia przysługującej do odliczenia kwoty. Jeśli podatnik wydał na internet łącznie 500 zł, to pozostałe 260 zł z przysługującej w uldze kwoty 760 zł przepada.

Aby rozliczyć PIT z uwzględnieniem tej ulgi, można skorzystać z formularzy udostępnionych online, wchodząc na e-Urząd Skarbowy.

Co obejmuje ulga na internet?

Aby poprawnie odliczyć wydatki poniesione na korzystanie z sieci, trzeba wziąć też pod uwagę fakt, że do formularza nie można włączyć opłaty aktywacyjnej. W momencie przeliczania kosztów użytkowania internetu, warto zwrócić na to uwagę i pominąć tę kwotę, jako że nie stanowi ona opłaty za używanie sieci, a jedynie otrzymanie do niej dostępu.

Ponadto, warto pamiętać, że ulga na internet nie obejmuje wydatków związanych z zakupem sprzętu potrzebnego do korzystania z sieci. Nie można też odliczyć kosztów poniesionych na montera, instalację, serwis i modernizację łącza. Do puli kwoty 760 zł wchodzi tylko i wyłącznie opłata za wykorzystywanie sieci internet.