Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Faszerujemy się antybiotykami, a prawdziwe lekarstwo trzymamy w kuchni. Naukowcy z Oxfordu mają dobrą radę
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 20.08.2020 02:00

Faszerujemy się antybiotykami, a prawdziwe lekarstwo trzymamy w kuchni. Naukowcy z Oxfordu mają dobrą radę

Miód pod wieloma względami przewyższa antybiotyki.
Pikrepo

Miód skuteczniejszy niż antybiotyki?

Jak podaje Rzeczpospolita, naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań porównawczych doszli do wniosku, że efektywność miodu w zwalczaniu infekcji dróg oddechowych może przewyższać efektywność antybiotyków. Dane pochodzące z 15 badań klinicznych, w których wzięło udział łącznie 1761 osób wskazują, że miód efektywniej niż antybiotyki leczy częsty i ostry kaszel, ale dobrze sprawdza się także w kuracji kataru czy bólu gardła. Miód przewyższa pod względem efektywności leki antyhistaminowe, środki wykrztuśne, syropy na kaszel i środki przeciwbólowe, a w przeciwieństwie do wielu z przepisywanych na dolegliwości układu oddechowego środków zażywanie go nie niesie ze sobą niemal żadnych skutków ubocznych.

Wyrzuć antybiotyki, a zamiast nich kup miód

Jak podaje Rzeczpospolita, w artykule opublikowanym w czasopiśmie "BMJ Evidence Based Medicine" naukowcy z Oxfordu przekonują, że miód mógłby z powodzeniem zastąpić w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych antybiotyki, które zwykle przepisywane są przez lekarzy w takich przypadkach, a co najczęściej mija się z celem, jako że źródłem większości tego rodzaju infekcji są wirusy, a tych antybiotyki nie zwalczają.

"Miód jest tani, łatwo dostępny i bardzo mało szkodliwy. Kiedy lekarze chcą przepisać coś na infekcję górnych dróg oddechowych, rekomendujemy miód jako alternatywę dla antybiotyku" - kwitują przywoływani przez Rzeczpospolitą badacze. Do zalet miodu należy oczywiście dodać jeszcze jego walory smakowe. Naukowcy twierdzą ponadto, że odstawienie antybiotyków na rzecz miodu pozwoliłoby zahamować pojawianie się bakterii lekoopornych.

<

Tagi: miód