Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Miliony Polaków muszą wymienić dowód osobisty. Trzeba pamiętać
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 25.04.2024 21:18

Miliony Polaków muszą wymienić dowód osobisty. Trzeba pamiętać

dowód osobisty, portfel
Fot. materiały własne

Dowód osobisty jest kluczowym dokumentem, który potwierdza naszą tożsamość. Bardzo ważne jest, by wymienić swój dowód, jeśli straci ważność. Okazuje się, że w 2024 roku miliony Polaków czeka wyrobienie nowego dokumentu. Za niedopilnowanie tego obowiązku można zapłacić wysoką karę.

Miliony Polaków czeka wymiana dowodu osobistego

Wiele osób w tym roku będzie musiało wymienić swój dowód osobisty. Więcej niż 3 miliony Polaków czeka wyrobienie nowego dokumentu. Okazuje się, że ponad 2 miliony dokumentów straci ważność, a pozostałe osoby to te, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. 

Warto więc sprawdzić, czy nasz dowód nie straci wkrótce ważności. Jeśli tak, to powinniśmy złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Możemy zrobić to zarówno osobiście, w urzędzie miasta lub gminy, jak i przez internet. 

PKO BP ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem"

Czy wyrobienie dowodu osobistego jest płatne?

Jak się okazuje, choć istnieje możliwość złożenia wniosku online, to i tak większość osób i tak czeka wizyta w odpowiedniej placówce. To dlatego, że konieczne będzie uzupełnienie danych biometrycznych, takich jak odciski palców i wzór podpisu. Do urzędu należy udać się w ciągu 30 dni od złożenia wniosku przez internet. Dokument zostanie wydany w ciągu 30 dni, choć zwykle jest gotowy do odbioru nieco wcześniej.

Co ważne, wyrobienie dowodu osobistego jest całkowicie bezpłatne. Osoby, które osiągają pełnoletność, otrzymują dokument za darmo. Nowy dowód dla pozostałych osób również jest wydawany bez konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty. 

Nie wyrobisz nowego dowodu, zapłacisz karę

Należy pamiętać, że posługiwanie się nieważnym dowodem osobistym może wiązać się z koniecznością opłacenia kary finansowej w wysokości nawet do 5000 złotych. Polacy mogą dopisać się do Rejestru Danych Kontaktowych. Jeśli to zrobią, System Rejestrów Państwowych przypomni im o konieczności wymiany dokumentu.

System wyśle specjalne przypomnienia o zbliżającym się upływie terminu ważności dowodu osobistego lub też paszportu. Powiadomienie otrzymamy 90, 60, 30 i 14 dni przez tym, jak nasz dokument stanie się nieważny. 

Zobacz także: Tadeusz Rydzyk zaczął liczyć każdy grosz? Podjął ważną decyzję