Mierzeja Wiślana pochłonie 2 mld zł
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Maria Glinka - 23 Listopada 2020

Inwestycja miała być tańsza, a pochłania miliardy. Przekop Mierzei Wiślanej wchłonął już 2 mld złotych

Mierzeja Wiślana będzie znacznie bardziej kosztowna niż pierwotnie zakładano. Przekopanie drogi na brzegu Zatoki Gdański jest szacowane na ok. 2 mld zł. Powodem zwiększenia wydatków na ten cel jest wzrost cen materiałów budowalnych i rozszerzenie zakresu inwestycji. Nowa uchwała w sprawie przedsięwzięcia będzie przedmiotem rządowej dyskusji we wtorek 24 listopada.

Mierzeja Wiślana pochłonie miliardy złotych

Przekop Mierzei Wiślanej to flagowa inwestycja rządu PiS. Według założeń projektowych ogłoszonych w uchwale z 2016 r. koszt przedsięwzięcia miał wynieść 880 mln zł. Zaktualizowany dokument w tej sprawie wskazuje, że pierwotne wydatki na Mierzeję Wiślaną okazały się po czterech latach niewystarczające.

„Dzięki nowelizacji uchwały [...] Rady Ministrów z dnia 24 maja 2016 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską" wartość programu ulegnie zmianie z obecnej kwoty 880 mln zł na kwotę 1 mld 984 mln 51 tys. 500 zł”, czytamy w nowej uchwale. Oznacza to, że koszty przekopu Mierzei Wiślanej wzrosły o 1 mld 107 mln 465 tys. 980 zł.

Aż 13,5 mln Polaków załapie się na specjalny prezent. Możliwość skorzystania mocno uzależniona od pandemiiAż 13,5 mln Polaków załapie się na specjalny prezent. Możliwość skorzystania mocno uzależniona od pandemiiCzytaj dalej

Powody zwiększenia nakładów finansowych na przekop Mierzei Wiślanej

Autorzy dokumentu tłumaczą w uzasadnieniu, że powodem dofinansowania inwestycji na ponad 1,1 mld zł jest pojawienie się okoliczności, których nie można było przewidzieć w momencie opracowywania pierwotnego tekstu uchwały w 2016 r. Zwiększenie kosztów Mierzei Wiślanej argumentują przede wszystkim wzrostem cen materiałów i robót budowalnych. Zgodnie z szacunkami Głównego Urzędu Statystycznego koszty te wzrosty o 26 proc. względem 2015 r.

Drugim ważnym powodem zwiększenia nakładów finansowych na Mierzeję Wiślaną jest konieczność poszerzenia zakresu prac. Portal forsal.pl podaje, że zaktualizowany wykaz działań obejmuje przede wszystkim likwidację mostu pontonowego na rzece Elbląg w miejscowości Nowakowo i budowę w tym miejscu nowego mostu.

Nie tylko Boże Narodzenie do pięciu osób. Rząd ukradkiem obwarował przepisami także inne świętoNie tylko Boże Narodzenie do pięciu osób. Rząd ukradkiem obwarował przepisami także inne świętoCzytaj dalej

Co więcej, dokument zakłada przygotowanie mostu zwodzonego obrotowego na Mierzei Wiślanej w miejsce planowanego wcześniej mostu zwodzonego podnoszonego. Niezbędne okazało się także wybudowanie sztucznej wyspy, aby umożliwić odkładanie urobku z prac pogłębiarskich. Ponadto ścieżki szczelne i mikropale kotwiące przy odbudowie rzeki Elbląg muszą być dłuższe niż zakładano w pierwszym planie. Dodatkowo autorzy przewidują przebudowę znacznie dłuższego odcinka rzeki.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. "Ratują inną część ciała, bo na twarz już za późno". Ostre starcie na antenie Polsatu ws. Strajku Kobiet
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia

Środki na Mierzeję Wiślaną w przyszłorocznym budżecie

Projekt budżetu na 2021 r. zakłada, że budowa drogi między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską, czyli przekopanie Mierzei Wiślanej, będzie kosztować 700 mln zł.

Już w czerwcu tego raku na konieczność zwiększenia wydatków na ten cel zwracał uwagę ówczesny minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Zgodnie z jego przekazem wartość samego przekopu wynosi 992 mln zł.Jednak z nowego projektu uchwały wynika, że Ministerstwo Infrastruktury, które nadzoruje całe przedsięwzięcie, postanowiło przeznaczyć na to przedsięwzięcie blisko 2 mld zł. Nad zapisami znowelizowanego dokumentu rząd ma pochylić się już w najbliższy wtorek 23 listopada.

Już nie 500 plus, a 454 plus. Świadczenie będzie coraz mniej warte, potrzebna waloryzacja?Już nie 500 plus, a 454 plus. Świadczenie będzie coraz mniej warte, potrzebna waloryzacja?Czytaj dalej

Czy Mierzeja Wiślana zostanie ukończona zgodnie z harmonogramem?

Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej, który łączy Gdańsk z Lochstedt. Z uwagi na fakt, że zurbanizowanie i zagospodarowanie tego terenu jest znikome, rząd PiS postanowił zbudować tam drogę wodną. Celem inwestycji jest umożliwienie wpływania do portu w Elblągu jednostek morskich o długości do 100 m i szerokości do 20 m.

Według Urzędu Morskiego w Gdyni przekopana Mierzeja Wiślana ma mieć długość 23 km. Samo przejście przez Zalew Wiślany wyznaczono na 10 km, podobnie jak przejście po rzece Elbląg. Port zewnętrzny i śluza mają mieć długość 2,5 km. Według założeń projektowych Kanał żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej ma mieć 5 m głębokości.

Inwestycja rozpoczęła się w 2019 r., a jej koniec wyznaczono na 2022 r. Na ten moment ekipy budowalne prowadzą wykopy i pracują nad przygotowaniem nadbrzeża i sztucznej wyspy. We wrześniu udało się zakończyć ważny etap budowy Mierzei Wiślanej, którego zwieńczeniem było wmurowanie kamienia węgielnego w ławie fundamentalnej podpory mostu północnej na Mierzei Wiślanej.

- To ostateczne zalanie drugiego przyczółka drogowego, czyli zamknięcie pewnego etapu w zakresie realizacji budowy, przejście do kolejnego. Myślę, że zamknięcie też pewnego etapu mentalnego, dyskusji, dyskursu, co z Mierzeją, jak to będzie wyglądało, czy będzie kanał żeglugowy – skomentował Gróbarczyk. - Zalanie kamienia węgielnego, podpisanie aktu erekcyjnego, to bardzo ważny moment, który rozpoczyna kierunek zakończenia tej realizacji – ocenił ówczesny szef resortu.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Policjanci zostali pilnie wezawni przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
  5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
  6. Adam Małysz przekazał niepokojące wiadomości na temat Kamila Stocha. Mógł dziś w ogóle nie wystąpić
  7. Najprostszy i najszybszy przepis na gołąbki po szwedzku. Robi się je w chwilę
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News